Siyasiler ve Diyanet kiliseye saldırıyı kınadı

Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi’ne gelen kar maskeli 2 kişinin saldırısı sonucu Tuncer Murat Cihan’ın hayatını kaybetmesi tepkilere neden oldu.

İnsan Hakları Derneği (İHD), saldırıyı kınayarak “İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria kilisesine bugün yapılan saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Olayla ilgili etkin bir soruşturma yürütülmesini ve faillerin bulunmasını talep ediyoruz” paylaşımını yaptı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: “Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde pazar ayini sırasında gerçekleştirilen alçak saldırıyı telin ediyor ve hayatını kaybeden vatandaşımızın yakınlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin birlik ve beraberliğine, vatandaşlarımızın huzuruna kast edenlere bugüne kadar imkan vermedik bundan sonra da asla vermeyeceğiz.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de güvenlik güçlerinin saldırıyla ilgili geniş çaplı soruşturma yürüttüğünü bildirerek, şu ifadeleri kullandı: “Ayin sırasında bir vatandaşımıza yönelik silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğine kastedenler, asla emellerine ulaşamayacaktır.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Sarıyer Santa Maria Kilisesi’nde yaşanan ve 1 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan silahlı saldırıyı kınıyor, saldırının sebeplerinin tüm yönleriyle bir an önce açığa çıkmasını temenni ediyorum” mesajını paylaştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, saldırıyı kınayarak, “Vefat eden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ülkemizde böylesi provokatif şiddet olaylarının bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria Kilisesi’nde ayin esnasında yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınıyor, menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşımızın ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan da saldırıyı kınadı. Hatimoğlulları, “Nefret politikalarının sonucu olan saldırının faillerinin bir an önce yakalanması ve tüm sorumluların açığa çıkartılması sağlanmalıdır” dedi.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İstanbul’da Pazar ayini sırasında Santa Maria Latin Katolik Kilisesi’ne düzenlenen silahlı saldırıyı kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Saldırganların bir an evvel tespit edilip yakalanmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı Murat Kurum da, “Sarıyer Büyükdere Mahallemizde bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesindeki ayin esnasında gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Rahip Anton Bulai’i arayarak başsağlığı dileklerimi ilettim. Yüzlerce yıllık kardeşlik hukukumuzu ve bir arada yaşama irademizi hedef alan bu alçak saldırılar asla hedefine ulaşamayacak” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx