Altın fiyatları rekor kırmaya devam ediyor

Ons altın fiyatı, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine haziran ayında başlayacağı beklentileri ile dün tarihi zirve seviyesini 2141 dolara yükselmesinin ardından bugün hafif geriliyor; ancak ons başına 2100 doların üzerinde kalmayı sürdürüyor.

Bugünkü işlemlerde 2130 dolara kadar yükselen ons altın, saat 09.11 itibarıyla yüzde 0,15 düşüşle 2125 dolarda işlem gördü.

GRAM ALTINDA YENİ ZİRVE

Gram altın, ons altın ve dolar/TL’deki yükselişle tarihi rekorunu 2175 liraya çekti. Gram altın, saat 09.21 itibarıyla yüzde 0,25 primle 2168 liradan alıcı buldu.

SERBEST PİYASADA GÜNCEL ALTIN SATIŞ FİYATLARI

Çeyrek altın 3.546,26 lira

Yarım altın 7.092,52 lira

Cumhuriyet altını 14.142 lira

Gremse altın 38.179,00 liradan satılıyor.

DOLAR 32 TL’YE YAKLAŞIYOR

Dolar ve euronun kademeli yükselişi devam etti.

Dolar/TL, yeni güne 31,71 ile başladı ve zirvedeki seyrini sürdürdü. Euro/TL ise 34,57 civarında alıcı buldu.

TCMB’den ilave parasal sıkılaştırma adımları geldi. Merkez Bankası, ticari ve bireysel kredilerdeki büyüme sınırını aşağı çekti. Buna göre, TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2’ye indirilmesine, ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2’ye düşürülmesine, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verildiği bildirildi.

TCMB Para Politikası Kurulu’nun 22 Şubat’taki toplantısına ilişkin yayımlanan özette, “Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir” ifadeleri kullanılmıştı.

TCMB, Pazartesi günü açıklanan ve belkentileri aşan şubat ayı enflasyonuna ilişkin “Fiyat Gelişmeleri” raporunu yayımladı. Raporada gıda ve hizmet fiyatlarındaki artışların şubat ayı enflasyonunda etkili olduğu vurgulandı. Şubat ayında enflasyon aylık yüzde 4,53, yıllık 67,07 artış sergiledi.

“TCMB, yeterli sıkılaştırma yaptığını düşünüyor” diyen Mehmet Şimşek, uygulanan ekonomi programının işe yarayacağına inandıklarını dile getirerek, programın henüz çok erken aşamalarında olunduğunu, sabırlı ve ileriye dönük kararlı olunması gerektiğini vurguladı.

Fed Başkanı Jerome Powell, bugün ve yarın ABD Kongresi’nde konuşma yapacak. Yatırımcılar Powell’ın konuşmalarında faiz indirimine ilişkin işaretler arayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx