Yunanistan ve ABD F-35’ler için düğmeye bastı, sol muhalefet reaksiyonlu

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ABD’ye resmî bir ziyaret gerçekleştiriyor. Ziyaret çerçevesinde Yunanistan ile ABD ortasındaki işbirliğinin ağırlaştırılması amacı masaya yatırılıyor. Yunanistan’daki sol muhalefet bu plana reaksiyon gösteriyor.

ABD’deki resmî temasları çerçevesinde Panagiotopoulos evvel ABD’li niyet kuruluşu Heritage Institute’un başkan ve yöneticileri ve üst seviye Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Panagiotopoulos Amerikalı mevkidaşı Lloyd Austin ile Pentagon’da bir ortaya geldi. Yunanistan basınına yansıyan son bilgilere nazaran Panagiotopoulos ve Austin ortasındaki görüşmenin gündeminde Yunanistan ve ABD Silahlı Kuvvetleri ortasındaki ‘güvenlik mevzularında geniş işbirliği’ ve bu işbirliğinin ‘güçlendirilmesi’ yer aldı.

GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULDU?

Atina’da hükûmete yakın kaynaklar, “özellikle Ukrayna’daki gelişmelerden sonra” ve ABD-NATO güçlerinin gereç, araç ve işçisinin Rusya ile hudut çizgisine geçişi için ana merkezlerden biri olarak ortaya çıkmasından sonra, görüşmede Dedeağaç limanının gündeme geldiği bilgisini paylaşıyorlar. Kaynaklara nazaran görüşmede ayrıyeten, “Ayrıca, ABD-NATO güçlerinin Yunanistan’da konuşlanacağı yeni noktalar ve buralarda yeni altyapının oluşturulması” maksadı de ele alındı.

Panagiotopoulos-Austin görüşmesinde ayrıyeten, hükûmetin talimatları doğrultusunda Savunma Teçhizatı ve Yatırım Genel Müdürlüğü tarafından ABD’ye LOR (Talep Mektubu) olarak isimlendirilen evrakın kısa müddet evvel gönderilmesiyle resmî alım sürecinin başlatıldığı F-35’in satın alınması üzere silahlanma (ABD Ordusu’nun yedeklerinden sağlanan teçhizatla) bahisleri da ele alındı.

ABD’deki temasları çerçevesinde Panagiotopoulos Pentagon’un F-35 Programı Lideri Korgeneral Michael Schmidt, Amerikan-Hellenik Enstitüsü (AHI) Lideri N. Larigakis ve Senato Dış İlgiler Komitesi Lideri Senatör Bob Menendez ve başka senatörler ile de temaslar gerçekleştirecek.

NATO’NUN YENİ PLANLARI

Atina’daki son bilgiler NATO’nun 2020’li ve 2030’lu yıllar için Yunanistan özelinde bir dizi kıymetli planı gündemine almış olduğunu gösteriyor.

ABD ile NATO’nun Yunanistan için yeni planları ortasında Karşılıklı Savunma İşbirliği Muahedesinin İkinci Değişiklik Protokolünde öngörüldüğü üzere, Souda, Alexandroupolis, Volos, Larissa, Stefanovikio ve Litochoro’daki ABD-NATO varlığının süresiz olarak genişletilmesi gayesi dikkat çekiyor.

Diğer yandan, halihazırda Girit’teki Souda Üssü’nde yeni bir uçak yakıt ikmal sistemi de dâhil olmak üzere 16 milyon dolarlık bir proje tamamlanmış durumda.

Souda Üsssü kapasitesinin yükseltilmesinin akabinde bugünlerde olduğu üzere büyük bir Amerikan savaş uçağı filosunu barındırabilecek kapasiteye sahip oldu. Bugünlerde gerçekleştirilen “Poseidon’s Rage” isimli Yunanistan-ABD İkili Transatlantik Ortak Eğitimi çerçevesinde ABD’ye ilişkin 10 adet F-35 ve 14 adet F-15 uçağı, dayanak işçisiyle birlikte Yunanistan’daki yeni imkanlardan faydalanmaya başladı.

MUHALEFET TEPKİLİ

Yunanistan muhalefeti, bilhassa sosyalist ve komünist partiler Washington’un Atina ile işbirliği içerisinde uygulamaya soktuğu yeni planlara reaksiyon gösteriyor.

Konu hakkındaki son gelişmelerin derlendiği bir haberde Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) yayın organı ‘Rizospastis’ “Yunanistan ile ABD ortasındaki halk için tehlikeli olan “stratejik” bağın genişletilmesi ve derinleştirilmesi bağlamında (en azından) önümüzdeki on yıl boyunca, yeni Üsler Mutabakatı Amerikalılar istedikleri üzere hareket etme imkanına sahip olacaklar” yorumunda bulundu.

Gazete ayrıyeten, “Amerikalılar Souda’daki ve ülkenin dört bir yanındaki öbür altyapılardaki yeteneklerini daha da geliştirmeyi planlıyorlar ve Yunanistan bu nedenle objektif olarak öteki emperyalist merkezlerin maksat tahtasına oturtuluyor” görüşüne yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.