Yunanistan ABD’den F-35 istedi!

Austin, Pentagon’da Panagiotopoulos ile görüştü. Görüşme öncesinde basına kısa bir açıklama yapan Austin, ABD ile Yunanistan arasındaki savunma iş birliğinin “hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu” söyledi.

Austin, “Güncellenen ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İş Birliği Muahedeleri ülkelerimizin ortak barış ve güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığı gösteriyor ve bunlar NATO’nun bölgeye stratejik giriş amaçlarını desteklemek üzere Yunanistan’daki Amerikan askeri varlığının artırılmasına imkan sağladı.” diye konuştu.

YUNAN BAKAN AUSTİN’DEN F-35 İSTEDİ

Panagiotopoulos ise ABD ile ülkesi ortasındaki savuma iş birliğinin “son yılların en yüksek düzeyine çıktığını” söyledi. Yunan Bakan, Rusya’yı “saldırgan” olarak tanımlarken bu ülkeye karşı “her türlü adımı atmaya” ve “Ukrayna’ya her türlü yardımı yapmaya” hazır olduklarını belirtti.

Ülke ismi vermeden “revizyonizm” suçlamasında bulunan Panagiotopoulos, şöyle konuştu:

Panagiotopoulos, görüşmenin ABD ile Yunanistan arasındaki alakaları daha da derinleştirme imkanı sağlayacağını umduğunu belirterek Austin’e “Bu iştirakin elbet yeni bir köşe taşı da ABD ile Yunanistan Silahlı Kuvvetleri ortasındaki etkileşimi, uyumu ve ortak çalışabilirliği artıracak son teknoloji F-35 savaş uçağının Yunanistan tarafından satın alınması olacaktır.” dedi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.