TFF Danışmanı David Elleray’in raporu açıklandı: Hakemlik sistemine itimat duyulmuyor

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Türk Futbol Hakemlik Sistemi çalışmaları kapsamında danışman olarak anlaştığı dünya hakemliğinin en değerli isimlerinden birisi olan David Elleray, bir müddettir hazırlıklarını sürdürdüğü raporunu sundu.

TFF Riva Tesislerinde, evvel TFF Lideri Servet Yardımcı, Kulüpler Birliği Vakfı Lideri Ahmet Ağaoğlu, TFF İdare Konseyi üyeleri, MHK Lideri Sabri Çelik ve MHK üyelerinin katıldığı toplantıda bir sunum gerçekleştiren David Elleray, öğlenden sonra da Üstün Lig, 1. Lig, 2 ve 3. Lig Kulüpler Birlikleri lider ve üyeleri, Üstün Lig ve başka profesyonel liglerin kulüp lider ve temsilcileri ile kıymetlendirme ve tespitlerini içeren raporunu paylaştı.

Türk hakemliğinin memleketler arası alanda en yeterli düzeylere gelmesi için kıymetli bir adım atan TFF; geçtiğimiz yıl hakemlik sistemini gözden geçirmesi, tahlil etmesi ve tahlil için seçenekler sunması maksadıyla, IFAB Yöneticisi olan ve birçok federasyona hakemlik konusundan takviye veren David Elleray ile danışman olarak anlaşmıştı.

David Elleray bu süreçte, TFF ile Muhteşem Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Kulüpler Birliği’nin birlikte oluşturduğu ‘Türk Futbol Hakemlik Sistemi Çalışma Kümesi’nin çok sayıda toplantısına katıldı. Bu devirde kulüp liderleri, hakemler ve spor muharrirleri ile de teğe bir görüşmelerde bulundu.

MHK’nin işleyişi, hakemlik tertibi, hakemlerin gelişimi, VAR eğitimleri üzere mevzularda araştırmalar yapan, danışmanlığını yürüttüğü Avrupa’nın değerli federasyonlarının hakem heyetlerinin başarılı olmasında büyük rol oynayan Elleray, bir ortaya geldiği futbol ailesine, heyecanla beklenen tespitlerini anlattı ve tekliflerini sundu.

SERVET YARDIMCI: “FUTBOL AİLESİNİN DAYANAĞI VE KABULÜYLE GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPACAĞIZ”

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Servet Yardımcı, David Elleray’in Türk hakemliği ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında değerlendirmede bulundu. Yardımcı’nın mevzuya ait görüşleri şöyle:

“Öncelikle hakemlik sisteminin gelişimi konusunda Türkiye Futbol Federasyonu’nun gerekli hassaslığı ve iradeyi gösterdiğini belirtmek istiyorum. Sayın David Elleray, dünya hakemliğinde çok tecrübeli ve yenilikçi bir isim. Daha evvelki çalışmalarından da gözlemleneceği üzere radikal kararlar almasıyla biliniyor. Biz de Türk hakemliğinin gelişimi için kendisinin deneyimlerinden faydalanmak istedik ve ayrıntılı araştırmaları yaptıktan sonra teklif raporunu sundu. Bizler de gerekli değerlendirmeleri yapacağız. Tabi ki futbol ailesinin ve kulüplerimizin takviyesi ve kabulüyle istek ettiğimiz çalışmaları hayata geçirmek istiyoruz.”

TFF Danışmanı David Elleray’in raporunun satır başları şöyle:

1- Hakemlere, hakemlik sistemine ve hakemlerin eğitimini üstlenmiş bireylere karşı güvenilirlik, yeterlilik ve istikrar hususlarında geniş çapta ve uzun müddettir devam eden bir memnuniyetsizlik mevcuttur.

2- Daima olarak hakemliğin liderliğini üstlenecek şahıslar konusunda yapılan değişiklikler, takip edilecek taraf konusunda tutarsızlığa yol açmaktadır. Bu sebeple hakemlerde, futbolcularda, antrenörlerde, kulüpler ve medya mensuplarının gözünde daha büyük bir inanç eksikliği oluşmaktadır.

3- Hakemlik sistemlerine itimat duyulmamaktadır ve şeffaflıktan mahrum olarak algılanmaktadır. Bu güvensizlik, çok fazla ‘kişisel’ tesir algısıyla daha da çok artmaktadır.

4- Hakemler desteklenmediklerini, düşük fiyat aldıklarını ve hürmet duyulmadıklarını hissetmektedirler. Bilhassa ‘büyük’ kulüplerin maçlarını yönetirken yanılgı yapmaktan korktukları ve ekseriyetle ‘günah keçisi’ olarak ortaya atıldıkları gözlemlenmiştir.

5- Hakemlikle ilgili tüm bahislerin temeli, 4 ana başlıkta net bir halde bağlanmalıdır: Yeterlilik, İstikrar, İrtibat ve İnanç.

6- Hakemlik mevzularında dürüstlüğün ve bütünlüğün sağlanması için sıkı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu süreç ‘bağımsız’ bir görüş ve nezaret icap etmektedir.

7- Hakemliğin tüm tarafları; bilhassa profesyonel futbolda olmak üzere, performans değerlendirmeleri, atamalar ve klasman değişiklikleri daha objektif, data odaklı ve bağımsız bir biçimde yapılmalıdır.

8- Medyadan hakem kararları hakkında değerli ölçüde ağırlaşan bir ilgi vardır. Tartışmaları ‘dengelemek’ için daha resmi bir irtibat ve bilgi paylaşımı olması gereklidir.

9- Hakem olmayan uzmanlardan ve kulüplerden (oyuncular, antrenörler vb.) ortak muahede seviyesi, inanç ve hürmet ortamı yaratmak için daha çok fikir alınması gerekmektedir.

10- Hakem eğitimi ve hakem gelişimi daha dinamik ve açık direktiflere sahip bir bakış açısı ile yapılmalıdır. Benimsenecek ideolojilerin ve tahlillerin alanda ve VAR’da misyon alan hakemlerin istikrarını arttırmayı hedefleyecek formda oluşturulması gereklidir.

11- Gelecek için genç ve yetenekli hakemleri belirlemek ve geliştirmek için kapsamlı bir stratejiye muhtaçlık vardır.

12- Hakemleri uygunsuz bir formda eleştirenlere karşı, bilhassa de bir hakemin dürüstlüğünün sorgulandığı durumlarda, sert tedbirler alınmalıdır.

13- Öğretim metotları, performans değerlendirmeleri ve potansiyel olarak spor idaresinde akademik nitelikler kazanmak için fırsatlar oluşturmak üzere çeşitli alanlarda üniversitelerle bağlar kurulmalıdır.

14- Hakemliğin kalitesi, ligin ‘değerini’ direkt tesirler. Bu nedenle yeterlilik, istikrar ve itimadı arttıran sağlam ve emniyetli bir sistem oluşturmak herkesin faydasınadır.

15- Gerçek ilerleme kaydedilmesi için hakemliğin yapısında ve liderliğinde temel değişikliklere gereksinim vardır. Lakin hangi strateji benimsenirse benimsensin, futbolun tüm paydaşları tarafından desteklenmeli ve hürmet duyulmalıdır.

16- Verilecek karar; var olan hakemlik sistemini adapte etmek yahut TFF yetkisi ile çağdaş, objektif ve daha bağımsız yeni bir sistem kurulmasıdır.

17- Bu yapılanma, hakemliğin her seviyesinde gerçek ve sürdürülebilir ilerleme kaydedilmesi için eşsiz bir fırsattır. Gaye; Türk hakemliğinin ‘sınıfının en iyisi’ ve nihayetinde hakemlik harikalığı için milletlerarası bir model ve merkez olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.