Sovyetler Birliği’nin son önderi Gorbaçov’un cenaze merasimi muhakkak oldu

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin son önderi Mihail Gorbaçov için 3 Eylül’de cenaze merasimi düzenleneceği açıklandı.

Sovyet sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son önderi Mihail Gorbaçov, başşehir Moskova’daki tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybetmişti.

Gorbaçov’un mevti sonrasında cenaze merasimi için ayrıntılar aşikâr olmaya başlarken, Gorbaçov Vakfı’na ve ailesine en yakın isimlerden olan gazeteci Aleksey Venediktov, Gorbaçov için cumartesi günü cenaze merasimi düzenleneceğini açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in cenaze merasimine katılıp katılmayacağının bilinmeyen olduğunu belirtti.

PAPA FRANCİS, GORBAÇOV İÇİN TAZİYE BİLDİRİSİ YAYINLADI

Tüm dünyadan birçok kıymetli isim ve ülke önderleri Gorbaçov için taziye iletisi yayınlarken, Hristiyan aleminin önderi Papa Francis’te akşam saatlerinde bir bildiri yayınladı. Gorbaçov’un kızı İrina’ya telgraf çeken Papa, Gorbaçov’un halklar ortasında ahenk ve kardeşlik sağlanmasına yaptığı katkıya dikkat çekti.

Papa iletisinde, “Babanız Mihail’i kaybetmenin verdiği acıyla şu anda size manevi olarak yakınım. Yakınlarınıza ve onu önde gelen bir devlet adamı olarak görenlere en içten taziyelerimi sunmak istiyorum” dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) ofisinden yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Gorbaçov’un cenaze merasimine katılmayacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.