Son Dakika: Recep Tayyip Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde düzenlenen “Kütüphane Söyleşileri” programında, Türkiye’nin farklı vilayetlerinden gençlerle bir ortaya geldi.

Gençlerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine hayır diyeceklerini ve İsveç’in tam bir terör yuvası olduğunu söyledi.

Bir gencin, İsveç-Finlandiya’nın NATO müracaatına ve Rusya-Ukrayna savaşı sırasında Türkiye’nin sürdürdüğü prensipli haline ait sorusu üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

NATO’DA TERÖR ÖRGÜTLERİNİ KABUL EDEMEYİZ

NATO ile ilgili adımda malum bu İsveç, Finlandiya bütün bunlar bizdeki terör odaklarını kendi ülkelerinde barındıranlar. Onlara PKK’ya, YPG’ye bu derece ülkelerinde mesken sahipliği yapacaklar. Yürüyüş ise yürüyüş, paçavralarını her yere asacaklar. Artık bunlar ülkemdeki terör kaynaklarını teşvik edip bunlara önemli manada mali takviyeler de verip bunlara silah dayanağı veren bu ülkelerle kendilerine de söyledik. NATO bir güvenlik teşkilatıdır. Bu türlü bir güvenlik teşkilatının içerisinde biz terör örgütlerinin olmasını kabul edemeyiz. Geçmişte girenler girdi bunun içinde Almanya, Fransa var. Yunanistan ve Fransa bunlar girip çıkmışlardı. Sonra malesef o periyodun Türkiye’deki idaresi bunların önünü açtı ve bunlar yine NATO’ya dönebildiler.

Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya yorumu: PKK’yı kendilerine daha yakın görüyorlarÇavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya yorumu: PKK’yı kendilerine daha yakın görüyorlar

BİZE BİREBİR NUMARAYI ÇEKECEKLER

Dönebildiler de ne oldu? Örneğin şu anda Dedeağaç’ta ABD üs kurdu. FETÖ terör örgütü Yunanistan üzerinden Avrupa’ya seyahat ediyor. Kendilerine verdiğimiz terörist isim listesini görmezden geliyor. Bunları hala muhafazaya devam ediyorlar. Artık diyorlar ki, talepleriniz nedir bilelim ona nazaran İsveç’ten Finlandiya’dan bunları isteyelim. Biz bir sokulduğumuz delikten bir daha sokulmayı düşünmüyoruz. Yunanistan’da bunu yaşadık. Biliyoruz ki İsveç de, Finlandiya da bize birebir numarayı çekecekler.

İSVEÇ TAM BİR TERÖR YUVASIDIR

Niçin bu türlü bir gaflete düşelim ki? Kusura bakmasınlar, biz şu anda bu yetkimizi zira NATO’da tam ittifak gerekiyor, Bir ülke hayır derse NATO ittifakı içerisinde o ülkeyi alamazlar. Bizim de bu husus ile ilgili katiyen bu iki ülke hakkında hele hele İsveç tam bir terör yuvasıdır. Bunlar bize silah noktasında yaptırım da uyguladılar. Artık Yunanistan’a geliyoruz batıya 400 milyar Avro borcu var hala batı bunlara silah dayanağı veriyor. Üs kurmalarına müsaade ediyor.

Bir yandan da bizimle görüşmelerde “Biz sizinle aramızdaki münasebetleri geliştirmek istiyoruz” derken kalkıp iki devletli tahlile olumlu bakmıyoruz diyorlar. Senin olumlu bakmadığınız şeye bizim olumlu bakacağımızı kim sana söylüyor kusura bakma. Biz de şayet Türkiye isek geçmişte bu delikten bu ülke bir sefer sokuldu ancak tekrar bu delikten sokulmayı mutlaka istemiyoruz. Onun için de kararlı bir formda bu siyasetimizi sürdüreceğiz ve NATO’ya Finlandiya ve İsveç’in girmesine hayır diyeceğimizi ilgili arkadaşlarımıza söyledik ve yolumuza bu halde devam edeceğiz.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞIYLA ALAKALI OLARAK İSTİKRAR SİYASETİ GÜDÜYORUZ

Rusya-Ukrayna savaşıyla alakalı olarak da bizim şu anda gerek Rusya gerek Ukrayna ile ilgili bir istikrar siyaseti güdüyoruz. Bu istikrar siyasetinde ben tabi ne sayın Putin ile ne sayın Zelenskiy ile bağları koparıp atmaya asla niyetim yok. Sayın Putin ile de Zelenskiy ile de telefon diplomasimi sürdürüyorum. Özel temsilcimi onlara gönderdim gönderiyorum ve bundan sonraki süreçte de yeniden birebir formda bunu devam ettireceğiz. Zira bir yeni dünya savaşının çıkmasının ne bölgemize ne dünyaya hiç bir yararı yok. Şu anda Ukrayna’dan olan göç ortada obür tarafta bu işin Rusya’ya Ukrayna’ya olan maliyetleri ortada. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.