Son dakika | MSB’den NATO’ya ’30 Ağustos’ yansısı: İrade bölümü manasındaki bu hal kabul edilemez

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

“1. NATO Müttefik Kara Komutanlığının (LANDCOM) 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nü kutladığı toplumsal medya paylaşımını, bir öteki NATO üyesinin bencil ve şımarık hali üzerine iradesini devretmek manasına gelecek biçimde kaldırması kabul edilemez.

2. 30 Ağustos’a Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği resmi isim “Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü”dür. Bu milletimizin iradesidir ve değiştirilemez.

3. Yıllardır hiçbir sorun teşkil etmeyen ve itiraz edilmeyen Zafer Bayramına yapılan atfın, bu sefer uçaklarımıza radar kilidi atarak NATO vazifelerini bile sabote etmekten çekinmeyen bir ülkenin mesnetsiz talebi üzerine silinmesi, NATO’nun kurumsal kimliğine ve saygınlığına büyük ziyan vermiştir.

4. Zafer Bayramı yazılsa da yazılmasa da 1922’de zafer kazandığımız gerçeği değiştirilemez.

5. Birlikte çalışma ve müttefiklik ruhu; NATO’nun güçlü olmasındaki temel unsurlardır.

6. 70 yıldır yükümlülüklerini eksiksiz yerine getiren bir NATO üyesi olarak beklentimiz, sorumlulukların dayanışma ruhu içerisinde yerine getirilmesi ve tarafsızlığın korunmasıdır.

7. Bu vesileyle; Asil milletimizin 30 Ağustos “Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Gününü” bir sefer daha kutluyoruz.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.