Soma Katliamı’nda babalarını, oğullarını ve kardeşlerini kaybedenler anlattı: Adaletsizliğin gölgesinde 8 yıl

Soma katliamı davasında yaşananların gerekli tedbirlerin alınmamasından kaynaklı olduğu mahkeme kararıyla netleşti. Soma Kömür İşletmeleri AŞ İdare Heyeti Lideri Can Gürkan’a verilen 20 yıl, Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu’na ve Efkan Kurt’a verilen 12 yıl 6 aylık mahpus cezası onandı. Karara nazaran infaz düzenlemesinden yararlanan Gürkan, yaklaşık iki buçuk yıl daha mahpus yatacak ve 301 madencinin her biri için sekiz gün mahpus yatıp çıkmış olacak. Karar, Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

301 kişinin hayatını yitirdiği 162 kişinin yaralandığı Türkiye’nin en büyük iş cinayetlerinden olan Soma katliamına ait verilen cezalara aileler reaksiyon gösterirken 8 yıllık adalet arama sürecini babalarını, oğullarını ve kardeşlerini kaybedenlerle konuştuk.

Soma katliamında babası Erdoğan Köse’yi yitiren Berkan Köse olayın yaşandığı vakit 14 yaşındaydı. Bu davayla büyüdü. 2014’ten bu yana davayı takip eden Köse, “Olgunlaşma sürecini daha süratli bir halde yakaladık. Daha süratli bir halde hayatın kavramını görmüştük. Emekçi bir ailenin çocuğu olduğum için hayat kavramını ufak yaşlarda gördüm. 20 yaşlarında yakalanılan olgunlaşmayı biz 14 yaşlarında yakaladık. Biz zenginlik kavramını ve onların kazandığını sinemalarda görüyorduk. Mahkeme ortamında gördük ki tekrar zenginler kazandı” diyor.

Köse bu müddet zarfında ne kadar zorlandıklarını ve annesinin neler yaptığını da anlatıyor: “Annem o gün hem babalık hem annelik yükünü omzuna aldı. Ve bize her vakit eksiksiz bir biçimde babamın da eksikliğini göstermemek için çabasına devam ediyor”

“HAKLARINI ÇALDILAR”

Katliamda oğlu Uğur Çolak’ı kaybeden İsmail Çolak da bu süreçte sıhhatlerinin bozulduğunun altını çiziyor: “Birçoğumuz ilaç desteğiyle yaşıyoruz. Adalet uğraşında yenildik. Yargı 13 Mayıs 2014’te olduğu üzere bizim çocuklarımızla bir arada göçükte kaldı. Adalet olmayan bir ülkede adalet peşinde koştuk. Anayasa Mahkemesi’ne taşıdık davayı. Ödül üzere cezalar verdiler. Anayasa Mahkemesi’nde bir şey çıkmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gitmeyi düşünüyoruz.”

“MADENDE NEFES ALINMIYORMUŞ”

Davanın avukatlarından olan Berrin Demir, birebir vakitte katliamda İsmet Yılmaz ve Sadık Akdağ isminde iki kuzenini kaybetti. Demir, yaşanan hukuksuzlukların altını şöyle çiziyor: “Soma olayında, beşerler göz nazaran göre gönderilmişler. Facia geliyorum diye bağırmış. Adamların gözlerini o kadar büyük bir kâr hırsı bürümüş ki orada çalışanları insan yerine koymuyorlar artık. Maden o kadar ısınmış ki artık nefes alamaz hale gelmişler aşağıda. Hatta emekçinin biri eşine ‘Artık bizim çalıştığımız yerlere fareler bile gelmiyor’ demiş.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.