Sezgin Baran Korkmaz: Suçlamaları kabul etmiyorum

Hakkında ‘kara para aklama’ ve ‘dolandırıcılık’ suçlamalarından soruşturma açılan ve 15 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) iade edilen Sezgin Baran Korkmaz, Utay eyaletinin Salt Lake City kentinde hakim karşısına çıktı.

İadesi öncesi euronews Türkçe’ye konuşan avukatı Volkan Dülger, müvekkilinin Utah Eyaleti’nde St. Lake City’de kalacağını söylemişti.

VOA Türkçe’nin haberine nazaran burada birinci defa avukatlarıyla birlikte hakim karşısına çıkan Korkmaz’a, Utah 3. Bölge Mahkemesi Sulh Hakimi Jarred Bennet tarafından hakkındaki suçlamalar yöneltildi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın 21 Eylül’de yapılacak ön duruşmada yargıç Jill Parrish’in karşısına çıkacağı belirtildi.

Davayı takip eden gazeteci Razi Canikligil, Sezgin Baran Korkmaz’ın, yüzüne okunan suçlamaları reddettiğini ve 21 Eylül’de ön duruşma yapılacağını yazdı.

ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri, Sezgin Baran Korkmaz’ın iade edildiği 15 Temmuz’da yaptıkları açıklamada, Korkmaz’ın hatalı bulunması halinde, hakkındaki her bir suçlamadan 20’şer yıla kadar mahpus cezası alabileceğini belirtmişti.

euronews Türkçe’ye konuşan Korkmaz’ın Türkiye’deki avukatı Volkan Dülger, müvekkilinin ABD’de olağan bir hapishanede kalacağını belirtti.

Yargılamanın buradaki federal mahkeme tarafından yapılacağını tabir eden avukat Dülger, Korkmaz’ın kalacağı hapishanenin ağır hatalıların kaldığı bir yer değil, olağan şartları olan bir hapishane olacağını söylemişti.

NE OLMUŞTU?

Korkmaz hileli satışlar, çağdaş tefecilik ve mafya ile bağları üzerinden anılıyor.

Türk Hava Kurumu’nun (THK) Laleli Tayyare Konutları’nı yasa dışı bir biçimde ele geçirmeye çalıştığı argümanı ile hakkında cürüm duyurusu yapıldı. “Adli makamları yanıltmak, iftira, dolandırıcılık, şantaj ve çete formülleri kullanmaya” kadar uzanan bir dizi tez bu belgede yer aldı.

Ayrıca ABD’de yaşayan iş insanı Bora Jet’in eski sahibi Yalçın Ayaslı, firmasının Korkmaz’a yapılan satışı ile ilgili “kapsamlı gasp” argümanıyla ABD’nin New Hampshire eyaletinde dava açtı.

Türkiye’deki tüm şirketlerine ve mal varlığına mahkeme tarafından el konulmuş olan Korkmaz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, milletlerarası kara para aklama suçlamasıyla aranıyor.

Amerika’nın Utah Eyaleti’nde de vergide sahtecilik yapmaktan ceza alan bir şirketle bağı mevcut. Türkiye’yi eşi ile birlikte 5 Aralık 2020 tarihinde terk etti.

Sedat Peker, Kormaz’ı şahsen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bakanlığa çağırıp “hakkında belge hazırlandığını ve kaçması için uyardığını” öne sürdü.

2 Mayıs 2021 tarihinde hakkında açılan soruşturmalar tamamlanan Korkmaz’ın 6 şirketi üzerinden 132 milyon dolar kara para akladığı gerekçesiyle 7 yıl 6 aya kadar mahpus cezası istendi.

2020’de Korkmaz’ın da ortalarında bulunduğu 14 kişi hakkında misal halde mal varlıklarına el konulması talebinde bulunulmuştu. Bu bireyler ortasında ABD’deki dolandırıcılık davasının sanıkları olan Mormon tarikatı üyeleri Jacob Kingston, Isaiah Kingston, Rachel Kingston ve Sally Kingston kardeşler de yer alıyor.

Kingston kardeşlerin ABD Hazinesi’ni dolandırmasıyla ilgili davaya bakan Utah Federal Savcılığı’nın talebi üzerine gerçekleştiği söylenen önlem kararı “suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesini” düzenleyen 5549 sayılı yasa uyarınca alındı.

ABD’deki kararında atıf yapılan yasanın 17. hususu cürüm gelirinin aklanmasının yanı sıra “terörün finansmanı kabahatinin işlendiğine dair kuvvetli kuşku bulunan hallere” dair düzenlemeyi de içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.