Sekiz madenci 27 gündür kurtarılmayı bekliyor

Mahallî basında çıkan haberlere nazaran, başşehir Vagadugu’ya 100 kilometre aralıktaki Perkoa çinko madeninde 16 Nisan’dan bu yana mahsur kalan 8 madencinin bulunduğu galerideki suların çekilmesi için elektrikli pompa kullanılmaya başlandı.

Madeni işleten Kanadalı Nantou Mining şirketi tarafından Gana ve Güney Afrika’dan getirilen elektrikli pompalarla son 24 saatte 3 milyon litreden fazla su tahliye edildi.

Arama kurtarma çalışmalarında, sel, yangın ya da heyelan üzere durumlarda kullanılmak üzere oluşturulan sığınma odasının bulunduğu 580 metre derinliğe ulaşıldı.

Ömür odası olarak bilinen sığınma odasına oksijen sağlandığını belirten yetkililer, madencilerin bu odaya sığınmaları halinde hayatta kalma bahtlarının yüksek olduğunu kaydediyor.

Bölgedeki çok yağışlar nedeniyle 16 Nisan’da, madendeki galerinin çökmesi sonucu 6’sı Burkina Faso, başka ikisi Tanzanya ve Zambiya vatandaşı 8 madenci mahsur kalmıştı.

Sel suları madendeki elektrik ve haberleşme sistemine de ziyan verdiği için madencilerle o tarihten bu yana bağlantı kurulamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.