Prof. Dr. Vardar: Göğüs kanseri neredeyse salgın haline geldi

Çukurova ve Başşehir Üniversiteleri’nin mesken sahipliğinde Minimal İnvazif Jinekolojik Onkoloji Derneği (MİJOD) Toplantısı, Adana’da düzenlendi.

Kadın kanserlerindeki ameliyatlarda lenf bezlerinin çıkarılması teorik ve pratik olarak kursiyerlere aktarıldı. Toplantıda canlı cerrahiler de Türkiye başta olmak üzere tüm dünyada 15 binden fazla cerrah tarafından tıpkı anda izlendi.

Toplantıda konuşan Jinekolojik Onkoloji Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ali Vardar, rahim ağzı kanseri ve göğüs kanseri ile ilgili konuştu. Rahim ağzı kanserinin artık tüm dünyada önlenebilir, erken tanınabilir hatta kanser oluşmadan evvelki kademelerde yakalanabilir ve kolay kolay tedavi edilebilir hastalık haline geldiğini kaydeden Vardar, “Çünkü sebebi aşikâr. Cinsel yolla geçen HPV dediğimiz bir virüsle oluşuyor bu hastalık. Münasebetiyle artık sebebi bilinen, kanser oluşmadan evvel çarçabuk teşhis edebileceğimiz bir hastalık haline geldi.

– Bugün, Dünya Sıhhat Örgütü tarafından bayanlarda 3 tane kanserin nizamlı taramasının yapılması öneriliyor. Bunlar göğüs, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleridir. Rahim ağzı kanseri bizim bahsimiz. Burada bu mikrobu çarçabuk akıntılarda saptayabiliyoruz. Akıntılardaki olağandışı hücreleri daha kanser oluşmadan evvel saptayabiliyoruz” diye konuştu.

“ARTIK ÇOK GENÇ YAŞLARDA GÖRÜLEBİLİYOR”

Kadınların büsbütün sağlıklıyken, hiçbir şikayetleri yokken gerekli tarama testlerini yaptırmaları gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Vardar, ülkemizde de yaklaşık 10 yıldır Sıhhat Bakanlığı tarafından bir tarama stratejisi olduğunu ve bunun KETEM merkezlerinde fiyatsız olarak yapıldığını söyledi. Bu taramalar sırasında göğüs taramalarının da kesinlikle yapılması gerektiğinin altını çizen Vardar, göğüs kanserinin adeta bir salgın haline geldiğini vurgulayarak “Meme kanseri artık çok genç yaşlarda görülebilen, neredeyse bir salgın diyebileceğimiz hale geldi. Bütün dünyada göğüs kanseri hastalarının sayısı çok fazla arttı. Bunun çeşitli nedenleri olabilir lakin tam olarak nedeni bilinmeyen bir hastalık. Göğüs kanserinde de mamografi, göğüs ultrasonografisi ve göğüs MR’ı dediğimiz tetkiklerle 40 yaş üzeri bilhassa 50 yaş üzerindeki bayanların katiyen sistemli olarak bu taramaları yaptırmalarını öneriyoruz. Onun dışında tedavi için bizler elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.