Otomotiv devleri Türkiye’de arayışa başladı: 6 ay içerisinde duyururlar

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Lideri Albert Saydam, otomotiv endüstrisindeki aktüel gelişmeler ve dalın gelecek beklentileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Saydam, tedarik endüstrisinin yılın birinci 6 ayını olumlu biçimde geride bıraktığını belirterek, “Bu 6 ayı, otomotiv tedarik endüstrisi olarak düzgün kapattık. 6.5 milyar dolarlık ihracatla kapattık. Avronun dolar karşısında kıymet kaybetmesine karşın 13 milyar doları yıl sonu için öngörebiliyoruz. Lakin, 14 milyar dolar ihracat yapılması temel hedefimiz” dedi.

Dünyada otomotiv talebinin düşmeye başladığına işaret eden Saydam, “Önümüzdeki devrin çok kıymetli gündem hususu talep olacak. Zira şu ana kadar daima arzda sorun vardı. Ülkemiz 2021’e nazaran dünyadaki araç üretimi açısından bir sıra 2022’de yükselmiş durumda. Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’daki otomotiv üretiminin neredeyse durma noktasına gelmesi, Rusya’ya basamak kaybettirdi. Türkiye otomotiv üretiminde bu seneyi bir sıra üste çıkarak tamamlayacak.” bilgisini paylaştı.

‘İÇ PAZARIN POTANSİYELİ GERÇEĞE DÖNÜŞMEDİ’

Araç satışlarında ise Türkiye’nin dünyada bir sıra gerileyerek 19’uncu sıraya gerilediğini kaydeden Saydam, “Bizim daima bahsettiğimiz çok kıymetli bir şey var, o da Türkiye’nin potansiyeli. Araç kullanımında kişi başına düşen araç sayısı düşük. Bundan ötürü iç pazar büyük bir potansiyel barındırıyor. Görüyoruz ki bu potansiyeli ne yazık ki hala gerçeğe dönüştürmüş değiliz” diye konuştu.

Yıllar içinde ihraç edilen araç fiyatlarının arttığına da değinen Saydam, “2017’de Türkiye’nin ihraç ettiği araçların ünite fiyatı 13 bin 500 dolardayken, şu anda 18 bin 850 dolar. Bu araçların girdilerinde olan artışların kısmen fiyatlara yedirilmesi, lakin en kıymetlisi araç yapısı manasında katma pahası ve teknolojisi daha yüksek araçlar ürettiğimizden ve ihraç ettiğimizden ötürü ünite fiyatta bir artış var. 2017’yi referans olarak almamızın nedeni 2017 üretim, iç pazar ve ihracat açısından rekor bir yıldı. 2017’de tedarik endüstrinin toplam otomotiv ihracatından aldığı hisse yüzde 30 mertebesindeydi. Şu anda 2022’de bu oran yüzde 42 oldu. Bu da bizleri sevindirmekte. Ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlar duruma geldik” dedi.

Türkiye’nin araç üretiminde dünyada 12’inci sırada olduğunu aktaran Saydam, “Dünyadan yüzde 1.7’lik hisse almaktayız. İç pazardaysa 19’uncu sıradayız. Dünyadaki gayrisafi ulusal hasıladan Türkiye’nin almış olduğu hisse ise binde 8. Genelden aldığımızdan paydan çok daha fazla otomotivde hissemiz var dünya üretimi açısından. Altını çizmek istiyorum; Türkiye bir otomotiv ülkesidir” tabirlerini kullandı.

‘YABANCI FİRMALAR TÜRKİYE’DE PARTNER ARAYIŞINDA’

TAYSAD Lideri Albert Saydam, kesimdeki elektrifikasyon çalışmalarına da değindi.

Elektrikleşmenin her vakit gündemde olduğunu vurgulayan Saydam, “Elektrikleşme konusunda da art geriye ülkemizde yatırım anonsları geldi. En son şarj istasyonları konusunda kuralların ve yönetmeliklerin yayınlanması, gerisinden teşviklerin yayınlanmasıyla art geriye bu bahiste yatırım anonsları gelmekte. Bunu da biz büyük bir memnuniyetle takip ediyoruz. Maksadımız şu anda yakalamış olduğumuz bir aracın yüzde 80’ini üretebilme yetkinliğimizin 2030’lara tıpkı biçimde yansıması. Bilhassa batarya konusunda yapılmış olan yatırım anonslarıyla bu değişebiliyor” dedi.

Saydam, elektrikleşme konusunda Türkiye’de başlayan yatırımların yakın vakitte gerisinin geleceğini de söyleyerek, “Yurt dışındaki birçok elektrikleşme konusunda bir adım önde olan firmalar Türkiye’de partner arayışındalar. Bunun da olumlu sonuçlarının önümüzdeki 6 ayda çeşitli yatırım anonsları olarak döneceğini biliyoruz” tabirlerini kullandı.

‘TOGG’DA HER ŞEY VAKTİNDE GİDİYOR’

Öte yandan, yıl sonunda görücüye çıkacak Togg’un çalışmalarını yakından takip ettiklerini de belirten Saydam, “Togg’un yurt dışı homologasyon faaliyeti başlayacak yakın vakitte. Bu bizim sanayi olarak yakından takip edeceğimiz bir durum olacak. Şu ana kadar her şey öngörüldüğü halde vaktinde gitti. Dünyada hiç olmadığı kadar şeffaf bir süreç idaresi oldu. Bunun için Togg yetkililerine tekrar teşekkür ederiz. Her gelişmeden hem otomotiv tedarik endüstrini hem de kamuoyunu yakın bilgilendirdiler” diye konuştu.

KAYNAK: HABERTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.