New York Times: İhtilal Muhafızları albayına suikasti İsrail düzenledi

ABD basınında İran’ın başşehri Tahran’da 22 Mayıs’ta İhtilal Muhafızları Ordusu mensubu Albay Seyyad Hodayi’ye yönelik suikastla ilgili İsrail’i işaret eden haber yayınlandı.

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesinin isminin açıklanmasını istemeyen bir istihbarat yetkilisine dayandırdığı haberine nazaran, İsrailli yetkililer, İranlı albaya düzenlenen suikastın gerisinde kendilerinin olduğuna dair ABD’yi bilgilendirdi.

Öldürülen İranlı albayın Kudüs Gücü bünyesinde oluşturulan ve İsrailli siviller ve yetkililer dahil olmak üzere yabancılara yönelik kaçırma ve suikast operasyonlarını yöneten “Birim 840″da üst seviye misyon yaptığını tez eden İsrailli yetkililer, Amerikalılara “suikastın bu ünitenin operasyonlarını durdurması için İran’a uyarı” niteliği taşıdığını iletti.

İsrailli yetkililer, Albay Hodayi’nin son 2 yıl içinde Kolombiya, Kenya, Etiyopya, Birleşik Arap Emirlikleri üzere ülkelerde İsrailli, Avrupalı ve Amerikalı siviller ve hükümet yetkililerini amaç alan suikast teşebbüslerinden sorumlu olduğunu öne sürdü.

‘İSRAİLLİ YETKİLİLER ŞAŞKIN VE ÖFKELİ’

İsrail gazetesi Jerusalem Post ise İsrailli yetkililerin Amerikalılara verdiği kapalı bilgilerin New York Times gazetesi tarafından sızdırılmasının Tel Aviv idaresinde “şaşkınlık ve öfkeye neden olduğunu” yazdı. Habere nazaran, Washington’dan bahisle ilgili açıklama bekleyen İsrailli güvenlik yetkilileri, İran’ın suikasta karşılık ülke dışındaki İsraillileri amaç almasından telaş duyduklarını aktardı.

İRAN İSRAİL’İ SORUMLU TUTMUŞTU

İran İhtilal Muhafızları Ordusu’nda albay Hodayi, 22 Mayıs’ta Tahran’daki meskeninin önünde otomobilinde beklerken motosikletli iki kişinin açtığı ateş sonucu başından vurularak hayatını kaybetmişti. Ülkeyi sarsan bu atak, Kasım 2020’de üst seviye nükleer bilim insan Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinden bu yana İran’daki en yüksek profilli suikast olmuştu.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İhtilal Muhafızları Genel Kumandanı Tümgeneral Hüseyin Selami başta olmak üzere üst seviye İranlı yetkililer, daha evvel İsrail’in gerçekleştirdiği evvelki suikastların özelliklerini taşıyan bu taarruzdan İsrail’i sorumlu tutmuş ve intikam davetleri yapmıştı.

İsrail basını ise suikastın akabinde Tel Aviv idaresinin, “İran’ın karşılık verme mümkünlüğünü dikkate alarak” İsrail’in dünya genelindeki elçilik ve temsilciliklerinde alarm durumuna geçildiğini duyurmuştu. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.