Murat Kurum’dan reaksiyon çeken kelamlar: Minimum ücretliler ek mesai yapabilirler

TL’nin başka para üniteleri karşısında kıymet kaybetmesiyle birlikte de inşaat maliyetinin git gide artması konut ve barınma problemini beraberinde getiriyor. Türkiye’de gün geçtikçe derinleşen ekonomik krizle AKP iktidarı yeni ‘müjde’lere sarılmaya devam ediyor. 

Son olarak, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplumsal konut projesinin ayrıntılarını açıklamıştı. 

Başvuruların yarın başlayacağını ve 250 bin konutu 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planladıklarını belirten Erdoğan ”Vatandaşlarımız toplam 608 bin lira fiyata sahip, 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olabilecekler. 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar 3 bin 780 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir” demişti.

Erdoğan ayrıyeten, “İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, öbür vilayetlerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir” diye konuşmuştu.

Erdoğan’ın açıklaması için hazırlanan programa nazaran 81 vilayette 2023-2028 devrini kapsayacak halde 500 bin toplumsal konut inşa edilecek. Projeyi seçim yatırımı olarak niteleyen muhalefete göreyse iktidarın ömrü projeyi tamamlamaya yetmeyecek.

BAKAN KURUM’DAN TEPKİ ÇEKEN YANIT

Yeni açıklanan TOKİ’nin konut kredi taksitlerinin de belirli olmasıyla birlikte Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, husus ile ilgili reaksiyon çeken bir açıklama yaptı.

Kurum, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın toplumsal konut projesi ile ilgili sorularını cevapladı. “Asgari ücretliler hem kira hem konut kredisini nasıl ödeyecek?” sorusuna Kurum, şu yanıtı verdi:

  • 5 bin 500 lira alıyor. Hem kira ödeyecek hem konut kredisi taksiti ödeyecek hem de meskenini geçindirecek. Doğal bunu yapabilmesi için ek mesai ve kar sağlaması gerekiyor. Bunun için vatandaşımız biraz dişini sıkarak, biraz eşinden, dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir.

CHP’DEN TEPKİ

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal da, Bakan Kurum’un skandal açıklamasını paylaşarak “Başka bir tavsiyeniz daha var mı? Pes!” tabirlerini kullandı.

Yeni açıklana toplumsal konut projesine nazaran 2 artı 1 konutlar en düşük aylık 2 bin 280 liradan başlayarak 240 ay vade ile taksitlendirilebiliyor. 3 artı 1 konutlarda ise en düşük aylık 3 bin 187 liradan 240 ay vade taksit oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.