Mona Lisa’dan sonra Son Akşam Yemeği de aktivistlerden nasibini aldı

İngiltere hükümetinin yeni fosil yakıt ruhsatlandırma ve üretimini durdurmayı taahhüt etmesini sağlamak emeliyle kurulan iklim aktivisti küme Just Stop Oil, tarihi sanat yapıtlarını amaç aldığı hareketlerine devam ediyor. İngiltere’nin başşehri Londra’da bulunan Kraliyet Akademisi’ne gelen 5 iklim aktivisti, ellerini sürdükleri yapıştırıcı ile Leonardo Da Vinci’nin öğrencisi Giampietrino tarafından 1520’lerde yapıldığına inanılan Da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” isimli yapıtının bir kopyası olan tablonun çerçevesine yapıştırdı. Eylemcilerden biri ise, tablonun altına sprey yardımıyla “No New Oil” (Daha Fazla Petrole Hayır) yazdı.

Eylemcilerden 47 yaşındaki eski bir ilkokul öğretmeni Lucy Porter, “Öğretmenlik yaparken öğrencilerimi Kraliyet Akademisi üzere büyük kurumlara getirdim. Lakin hükümetleri yeni petrol ve gaz projelerine ruhsat vererek geleceklerini mahvetmeye kararlıyken, onların kültürümüze hürmet duymalarını beklemek haksızlık olur” dedi.

“HİÇBİR FOTOĞRAF 6 AYLIK YEĞENİMİN HAYATINDAN DAHA KIYMETLİ DEĞİLDİR”

Eylemcilerden 21 yaşındaki bir sanat öğrencisi olan Jessica Agar ise yaptığı açıklamada, “Hiçbir fotoğraf 6 aylık yeğenimin hayatından daha pahalı değildir. Hiçbir heykel, çok sıcak ekinleri öldürdüğü için açlıktan ölen bebekleri besleyemez. Hemşireler galerilerin değil, besin bankalarının önünde sıraya giriyor. Şayet bu galerinin yöneticileri sanatın dünyayı değiştirme gücüne sahip olduğuna nitekim inanıyorlarsa, o vakit bu gücü talep etmelerini, hükümet yeni bir petrol taahhüt etmeyene kadar galeriyi kapatmalarını ve açmayı reddetmelerini talep ediyorum” dedi.

JUST STOP OİL, SON BİR HAFTADA 5’İNCİ EYLEM

Just Stop Oil’in destekçileri, son 1 hafta içinde 5’inci kere, büyük bir sanat kurumunu sivil direniş aksiyonu ile amaç aldı. Londra’daki Ulusal Galeri’ye gelen iki iklim aktivisti ellerini sürdükleri yapıştırıcı ile John Constable’ın 1821 tarihli yapıtı The Hay Wain’in (Saman Arabası) çerçevesine yapıştırmış, tablonun üzerine ise yanlarında getirdikleri ve 3 kesimden oluşan “Geleceğin Kıyamet Vizyonu” ismini verdikleri fotoğraf ile kaplamışlardı.

Ulusal Galeri’deki en tanınan tablolardan biri olan The Hay Wain’in, aksiyon sonrası duvardan kaldırıldığı aktarılmış, çerçevesinde küçük bir hasar olduğu ve “resmin vernik yüzeyinde birtakım bozulmalar” tespit edildiği belirtilmişti.

Eylemin akabinde 22 yaşındaki müzik öğrencisi Eben Lazarus ve 23 yaşındaki psikoloji öğrencisi Hannah Hunt güvenlik güçleri tarafından tutuklanmıştı.

Öte yandan Londra’daki Courtauld Gallery’deki Van Gogh standına gelen iki Just Stop Oil aktivisti, 30 Haziran’da ellerini yapıştırıcı ile Van Gogh’un 1889 tarihli “Peach Trees In Blossom” (Çiçek Açmış Şeftali Ağaçları) tablosunun çerçevesine yapıştırmıştı.

MONA LİSA’YA PASTALI SALDIRI

Geçtiğimiz günlerde de Fransa’nın başşehri Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenen Mona Lisa tablosuna bir aktivist saldırmıştı.. Müzeye peruk ve tekerlekli sandalye kullanarak yaşlı bir bayan kılığında girdiği belirtilen aktivist cam bir çerçevenin içinde koruma edilen tabloya pasta fırlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.