Merkez Bankası’nın mayıs ayı faiz kararı ne olacak? İşte ekonomistlerin kestirimleri

Reuters anketine katılan 15 ekonomistin tamamı Mayıs ayı Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde.

Yılsonu için iddia veren toplam 8 iştirakçiden 2’si TCMB’nin yıl bitmeden faiz artırmak zorunda kalacağını öngörüyor. Ankete katılan ekonomistlerden biri siyaset faizinin yıl sonunda %15’e yükseleceğini varsayım ederken başka bir iştirakçi ise %20 düzeyine artttırılacağını öngördü.

TEPE ŞİMDİ GÖRÜLMEDİ

Ekonomistlerin beklentileri 20 yılın en yüksek düzeyine ulaşan enflasyonda tepenin şimdi görülmediği ve birkaç ay daha yükselişin sürebileceğini gösteriyor lakin anketteki iştirakçilerin birçok Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üretim ve ihracatı önceleyen iktisat programı çerçevesinde düşük faiz kararlılığı nedeniyle faiz yansısı verilmeyeceği beklentisini koruyor.

TCMB, faizin enflasyona sebep olduğu görüşünü savunan Erdoğan’ın talepleri doğrultusunda geçen yılın sonunda siyaset faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek %14’e çekmişti.

Gevşeme döngüsü geçen sene kur krizine sebep olarak dolaylı yoldan enflasyonun sert yükselmesine sebep olurken, Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde artan global güç maliyetleri ise fiyat artışlarını daha da körüklemişti.

DEĞİŞİKLİĞE DAİR SİNYAL YOOK

TCMB ise enflasyondaki yükselişe karşın son dört toplantısında siyaset faizini değiştirmedi. Banka daha sonra faiz değişikliği yapabileceğine dair de sinyal vermedi.

Birtakım ekonomistler ise TCMB’nin kararlarının öngörülemezliği sebebiyle son aylardaki anketlere katılmamayı seçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.