Meral Akşener: Bunun ismi harami nizamdır

DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, esnaf ziyareti için gittiği Aksaray’da konuştu. Akşener, konuşmasında emekli maaşları, siyaset, çiftçi ezaları ve gündeme değindi. Akşener, “5 maaş alan danışman var mı bu ülkede, var. 10 maaş alan var mı, var. 15 maaş alan var mı, var” sözlerini kullandı.

Eski Sanayi Caddesi’nde bulunan Akşener, emekli maaşlarının düşük olduğunu savundu. Akşener, “Ey emekliler, söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler. 1500 lira emekli maaşı alanlar vardı. Sizden öğrendim. Anlata anlata bir noktaya geldi ancak bizim dediğimiz şuydu; en düşük emekli maaşı, minimum fiyat kadar olmalıdır. Artık bu arkadaşlar bunu yaptı yaptı, yapmadılar; az kaldı, biz yapacağız” diye konuştu.

Akşener, Niğde ve Nevşehir ziyaretlerinde karşılaştığı sulama sıkıntısını şu kelamlarıyla hatırlattı:

“İç Anadolu bölgesinde hepinizin kederi suyun kaybolması, elektrik pompası ile su çıkarılması, sulamanın bu türlü yapılması. 113 bin liralık elektrik faturası gördüm. 60 bin liralık, 52 bin liralık fatura gördüm. Üç ayda 180 bin lira para ödemek zorunda kalan bir çiftçinin elinde ne kadar para kalabilir? Bunun içine bir de mazotu, ilacı, gübreyi koyun. Geriye ne kalır?”

Harami bir sistem olduğunun altını çizen Akşener, “5 maaş alan danışman var mı bu ülkede, var. 10 maaş alan var mı, var. 15 maaş alan var mı, var. Sen susuzluk kederi çekerken 15 maaşı cebine koyan, yan gelip yatan danışmanlar varsa bu ülkede, bunun ismi harami tertiptir. Münasebetiyle bütün bunları konuşturmamak için oculuk-buculuk üzerinden herkesi birbirine düşürmeye çalışan o lisanı reddediyorum. Ayaklarınıza dolaştırılmaya çalışılan o yün yumaklarını reddediyorum” diyerek devam etti.

‘SİYASETÇİ İÇİN SEÇMENİ VELİNİMETTİR, VELİNİMETİNE, ‘TERÖRİST’ DİYEBİLİR Mİ?’

Siyasetçi için seçmenin velinimet olduğunu lisana getiren Akşener, “Velinimetine, ‘terörist’ diyebilir mi? ‘Nankör’ diyebilir mi? Diyemez. Münasebetiyle ‘şükürsüz’ diyebilir mi? Diyemez” dedi. Akşener, şu tabirleri kullandı:

“Acım var. Çok uzun vakittir sizin sıkıntılarınızın konuşulmadığı, buna karşılık ‘şuculuk’, ‘buculuk’ üzerinden daima siyasetçilerin birbirine laf çarptırdığı lakin sizin derdiniz konuşulmadığı için de her birinizin başka ayrı çırak çıktığı bir sistem var bu ülkede. Münasebetiyle onu değiştirmenin yolu bu. Mesela çarık- kundura- çanta dükkanı var karşımda. O dükkanın sahibinin, işletmecisinin müşterisi velinimettir. Hakikat mu? Hakikat. Hasebiyle siyasetçi için müşteri kimdir? Seçmendir. Seçmeni velinimettir. Velinimetine, ‘terörist’ diyebilir mi? ‘Nankör’ diyebilir mi? Diyemez. Münasebetiyle ‘şükürsüz’ diyebilir mi? Diyemez. Su görününce teyemmüm bozulduğuna nazaran demek ki yapmamız gereken şu; bu aziz millet, velinimettir. Seçmen velinimettir. Siyasetçinin misyonu; ister iktidar ister muhalefet, sizin kaygılarınızı dinleyip tahlil üretip o tahliller üzerinden rekabet etmektir”

‘GARİBİM DİNOZORLARIN YOLUNMADIK TARAFI KALMAMIŞ’

Akşener, mülakat sistemini de kaldıracaklarını vurguladı. Türktelekom ile Ankapark sürecine değinen YETERLİ Parti önderi şunları söyledi:

“24 milyar lira, sizin cebinizden Telekom’dan alındı, Haririlerin cebine kondu. Palavra mı? Hariri kim, Sayın Erdoğan’ın aile dostu. Sizin cebinizden alındı onun cebine kondu. Reva mı, hak mı, hakikat mi bu? Haram be haram. Artık bu 24 milyar lirayı koyun bir kenara. Ankara’da Ankapark diye bir park yapmışlar. Garibim dinozorların yolunmadık tarafı kalmamış, çalınmadık şey kalmamış. O denli enteresan bir şey ki, 14 milyar lira harcanmış. İkisini toplayın, 38 milyar lira. 38 milyar lira ne olurdu? Kara tren buraya gelirdi. Havalimanının yüzde 70’i bitmişti. KYK borcu olan tüm gençlerin tüm borçları silinirdi. Nisan ayında atamadığınız gübreyi bu devlet verip, ücretsiz bu gübreyi atabilirsiniz. Elektrik paralarında yüzde 50 indirim yapılabilirdi. Mazotta yüzde 50 indirim yapılabilirdi. Çiftçinin, üreticinin girdi maliyetlerinin tümünde yüzde 50 indirim yapılabilirdi. Çiftçinin kendini geçindirebileceği bir gelire sahip olması sağlanabilirdi. Bütün bunlar yerine Hariri ile iki tane müteahhidin cebine 38 milyar koyan bu zihniyet harami bir zihniyettir. Bu sistemi bir arada değiştireceğiz. Sizin helal oylarınızla, sandıkta, demokrasiyle değiştireceğiz.”

Akşener konuşmasının akabinde esnafı ziyaret etti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.