Meksika’da çete operasyonu: 164 kişi yakalandı

Meksika’da güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonda organize cürüm örgütüne büyük darbe vuruldu. Güvenlik güçleri 164 kişiyi tutuklarken, çok sayıda silah ve araca da el konulduğu bildirildi.

Meksika’nın Michoacan eyaletinde yer alan Tiamba kasabasının dün 28 araçlık bir konvoyla “Pueblos Unidos” isimli silahlı hata örgütü üyeleri tarafından ablukaya alındığının bildirilmesinin akabinde güvenlik güçleri bölgede operasyon başlattı.

Michoacan Eyaleti Kamu Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güvenlik Bakanı General Jose Alfredo Ortega tarafından şahsen yönetilen ve eyalet sivil muhafızları, Meksika ordusu ile Ulusal Muhafızların ortak iştirakiyle yürütülen operasyon sonucunda kasabayı ablukaya alan 164 çete üyesinin tutuklanarak isimli makamlara teslim edildiği belirtildi

Açıklamada, 142 tüfek, 44 tabanca, çok sayıda mühimmat ve biri zırhlı olmak üzere 28 araca da el konulduğu tabir edildi.

25 ULUSAL MUHAFIZ KAÇIRILDI

Operasyondan kısa bir mühlet sonra Tiamba kasabasının yakınlarındaki Paracho kentinde kimliği belgisiz şahısların, 25 Ulusal Muhafız işçisini kaçırdığı ve tutuklanan 164 çete üyesinin özgür bırakılmasını talep ettikleri bildirildi.

Ancak güvenlik güçlerinin talebi kabul etmeyerek bölgeye gerçek harekete geçmesi üzerine kaçırılan 25 Ulusal Muhafızın özgür bırakıldığı aktarıldı.

Michoacan eyaletinin farklı bölgelerinde hala silahlı bireylerce ablukaların olduğu bildirilirken, Michoacan Valisi Alfredo Ramrez Bedolla, nizamı korumak ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.