Mahmut Özer: Okullarımıza 3,1 milyar TL gönderdik

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sincan ilçesindeki Erman Ilıcak Fen Lisesi’nin açılış merasimine katıldı.

Programda Bakan Özer’in yanı sıra Ankara Valisi Vasip Şahin, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Kurulu Lideri Emrullah İşler ve okula ismi verilen Rönesans Holding İdare Konseyi Lideri Erman Ilıcak da yer aldı.

“Beşeri sermayemizin niteliği daima artacak”

DHA’nın haberine nazaran Bakan Özer, ülkelerin en kalıcı sermayesinin beşeri sermaye olduğunu belirterek, “İnsan kaynağının niteliğini artırmanın en kıymetli enstrümanı hepinizin malumu olduğu üzere eğitim. 3 yaşından itibaren tüm gençlerimiz, tüm yavrularımızın, eğitimin tüm kademelerinde mümkün olduğu kadar yüzde 100’ünü eğitimle buluşturduğumuz vakit; beşeri sermayemizin de niteliği de daima artacak.

Bu nitelikli insan kaynağı ile yalnızca müreffeh bir toplum, bir devlet olarak varlığımızı sürdürmeyeceğiz, tıpkı vakitte da dünya ile rekabet edebilen, dünyaya hoş şeyler söyleyebilen, hoş hizmetler sunabilen bir ülke pozisyonuna geleceğiz.


“Okullaşma oranı birinci kere yüzde 90’ların üzerine çıktı”

Gerçekten bu manada beşeri sermayenin niteliğini artırma manasında son 20 yılda çok değerli yatırımlar yapıldı. Okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerinde, ilkokul hariç, okul öncesi, ortaokul, lise, yükseköğretimde yüzde 50’nin altında olan okullaşma oranı birinci kere yüzde 90’ların üzerine çıktı.

Bu çok değerli bir atak. 5 yaşta 2000’li yıllardaki okullaşma oranı yüzde 11’di, yani 100 çocuğumuzun yalnızca 11’i okulöncesi eğitimle buluşabiliyordu. Bugün bu sayı yüzde 93″ diye konuştu.

Kız çocuklarının eğitime erişimi ile ilgili tartışmaların, kendi devirlerinde sonlandığını aktaran Bakan Özer, “İlk kere son 20 yıl içerisinde kız çocuklarının okullaşma oranı, erkek çocuklarını birden fazla eğitim kademesinde geçti. Son 20 yılda hiçbir ayrım yapmadan hiçbir eğitim üzerinde antidemokratik uygulama gerçekleştirmeden vatandaşı birbirinden ayırt etmeden bayan, kız, mezhep hiçbir ayrım yapmadan tüm çocuklarımızın, bu ülkenin vatandaşlarının çocuklarının eğitime eriştiği bir periyot oldu, son 20 yıl” dedi.

“3,1 milyar TL’yi okullarımıza gönderdik”

“300 binlik derslik sayılarından, 850 binlik derslik sayısı olan bir eğitim sistemine kavuştuk. 1 milyona yakın dersliği olan bir eğitim sistemimiz var. Yaklaşık 19 milyon öğrenci temel eğitim ve ortaöğretimde eğitim alıyor. 1,2 milyonu geçti öğretmen sayımız” diyen Özer, şöyle devam etti:

“2022-2023 eğitim öğretim hazırlıklarını, 12 Eylül’de başlayacak olan hazırlıkları da çok başarılı bir biçimde, tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte yürüttük. Bu sene birinci defa yardımcı kaynakları da Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı üzere masalarda hazır hale getirdik. Bunun için 130 milyon yardımcı kaynağı arkadaşlarımız hazırladı.

İlk defa temel eğitimden ortaöğretime kadar tüm okullara bütçelerini gönderdik. Paklık materyalinden kırtasiyeye, küçük tamirden, laboratuvar gereksinimlerine 3,1 milyar TL’yi okullarımıza gönderdik. Yeniden okulların en büyük muhtaçlığı olan paklık elemanı muhtaçlığı ile ilgili de çok kıymetli bir adım attık.

Genelde ekim ayında paklık elemanlarıyla ilgili dayanak sağlanırdı, geç olurdu. Birinci kere 5 Eylül itibariyle Türkiye’de tüm okullarda 60 bin paklık elemanımız çalışmaya başlayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.