Kızılay’ın yeni idaresi aşikâr oldu

Türk Kızılayı’nın 103’üncü Genel Kurulu’nda, geçerli oyların tamamını alan Kerem Kınık tekrar Genel Lider seçilirken, Kızılay delegeleri, kurumu önümüzdeki 3 yıl yönetecek olan İdare ve Kontrol Konseyi üyelerini de belirledi.

Her 3 yılda bir düzenlenen Türk Kızılay Genel Heyeti’nin 103.’sü üst seviye devlet yetkilileri, yabancı misyon temsilcileri, sivil toplum örgütü lider ve yöneticileri ve Kızılay delegelerinin iştiraki ile gerçekleşti.

YİNE LİDER OLDU

ATO Congresium Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Genel Kurul’da geçerli oyların tamamını alan Kerem Kınık tekrar Genel Lider seçilirken, Kızılay delegeleri, kurumu önümüzdeki 3 yıl yönetecek olan İdare ve Kontrol Heyeti üyelerini de belirledi. Dr. Kerem Kınık ve listesi oylamaya katılan delegelerin tamamının oyunu aldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, AKP Genel Lider Yardımcıları, milletvekilleri, bürokratlar ve birçok sivil tolum kuruluşunun iştirakiyle Ankara’da gerçekleştirilen Kızılay’ın 103. Genel Konseyi tamamlandı.

ERDOĞAN KONGREYE BİLDİRİ GÖNDERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kongreye gönderdiği bildiride, “Bölgemizde ve ülkemizde tek bir doğal afet yoktur ki orada Kızılay olmasın. Kızılay’ın yürekleri ferahlatan kırmızı hilal-i dalgalanmasın Birçok vakit resmi kurumlardan evvel muhtaçlık sahiplerine yardım çığlığını birinci siz duyuyor yardımını birinci siz koşuyorsunuz” sözlerini kullanarak, yeni idareye muvaffakiyetler diledi.

Kongreye katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise yaptığı konuşmada, “Kızılay üzere yüksek organizasyonel kabiliyete ve donanıma sahip marka kuruluşlara sahip olmamız güçlü ve tez sahibi bir devlet olmamızın sonucudur” dedi. Oktay, Afad Başkanlığı yaptığı devri hatırlatarak, “Afad Lideri olarak gittiğim her afette Kızılaycıları gördüm” diye konuştu.

“KÜRESEL VİCDANIN SESİ OLMAK İÇİN VARIZ”

Kızılay Genel Lideri Kerem Kınık ise konuşmasında, “Küresel vicdanın sesi olmak için varız. Bugün Sahra Altı Afrika’sında, Çad gölü havzasında, Etiyopya Tigre bölgesinde, dünyanın pek çok coğrafyasında, Bangladeş’te, Somali’de, çok farklı coğrafyalarda yaşanan insani krizler ne yazık ki gereken ilgiyi görmüyor. Global vicdanı uyandırmak, global dayanışmayı güçlendirmek, insanlığı insanlığın farkında olacak halde uyandırmak ve harekete geçirmek durumundayız” dedi.

Yapılan konuşmaların akabinde gerçekleştirilen seçimde, Kerem Kınık oylamaya katılan delegelerin tamamını oyunu alarak tekrar Genel Lider seçilirken, Kızılay’ın yeni idare ve kontrol heyeti üyeleri de belirlendi. Oylamanın akabinde Kerem Kınık, delegelere teşekkür ederken, Kızılay’ı daha da ileriye götüreceklerinin altını çizdi.

Gelecek 3 yıl Kızılay’ı yönetecek olan Genel Lider ile İdare ve Kontrol Heyeti listesi şöyle oluştu:

İdare Heyeti üyeleri: Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz-

İdare Konseyi Üyeleri: Oğuz Can, Yusuf Ramazan Saygılı, Murat Ellialtı, Yasir Yılmaz, Av. Esra Özkoç, Emre Koç, Şükrü Can, Yener Şahit, Zübeyde Çelik

Kontrol Heyeti lider ve üyeleri: İsmet Durmuş -Denetim Şurası Lideri, Kontrol

Heyeti Üyeleri: Hüseyin Can, Av. Mustafa Umut Yalçın, Selman Keresteci, Şehmus Yıldırım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.