Kılıçdaroğlu yangınla gayret devam ederken ‘otel yapacaklar’ diye ortalığı ayağa kaldırmıştı: Tek çivi çakılmadı

Geçtiğimiz yıl ülke genelinde 15’i büyük olmak üzere 299 orman yangını çıktı. 28 Temmuz-13 Ağustos tarihleri ortasında çıkan yangınlarda yaklaşık 140 bin hektar ormanlık alan ziyan gördü.

YARALAR TEK TEK SARILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın çalışmalarıyla orman yangınlarında ziyan gören bölgelerde yaralar tek tek sarıldı. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında Antalya, Muğla, Denizli, İzmir, Çanakkale, Balıkesir ve Kütahya başta olmak üzere ziyan gören alanlar doğal gençleştirme ve ağaçlandırma metoduyla yine yeşille buluşturuldu. Öte yandan yangınlarda konutları ziyan gören vatandaşlar için yeni meskenler inşa edildi.

KILIÇDAROĞLU: OTEL YAPACAKLAR

Türkiye, orman yangınlarıyla çaba ederken provokasyon peşinde olan muhalefet, yangınlardan hükümeti sorumlu tutmuştu. Alevlerle çaba devam ederken algı operasyonlarıyla çalışmalara leke sürmeye çalışan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yanan bölgelerin imara açılacağını öne sürmüştü. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı gaye alarak, “Bir cumhurbaşkanı yanan orman alanlarının yerine otel imaline ses çıkarmıyor, otel yapılmasını sağlıyorsa o cumhurbaşkanı orman yangınlarını önleyemez” demişti.

CHP ÖNDERİ PEŞ PEŞE PROVOKASYONA GİRİŞTİ

Bununla da yetinmeyen Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda yanan orman alanlarının tekrar kazandırılması vazifesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verildiğini tez ederek yeni bir provokasyona girişmişti. Kılıçdaroğlu’nun gerçek dışı açıklamasına cevap ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan gelmişti. Ersoy, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, hem anayasa hem kanunlar gereği yanan orman yerlerinin öncelikle ağaçlandırılması tüzel bir mecburilik olup vazife yetkisi Tarım ve Orman Bakanlığı’ndadır. Siz bunları zati biliyorsunuz fakat gerçek dışı iftiralarınıza ısrarla devam ediyorsunuz” açıklamasında bulunmuştu.

Yangın felaketinin akabinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Antalya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bölgenin tekrar yeşillendirilmesi için hummalı bir çalışma yürütüldü. Gruplar, yanan alanların tekrar yeşil bir görünüm kazanmasını sağladı.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere nazaran yeşillendirme çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Kalan çalışmaların ise yıl sonuna kadar biteceğinin öngörüldüğü belirtildi.

‘OTEL YAPILACAK’ PALAVRASI ELİNDE PATLADI

Öte yandan felaketin yıl dönümünde havadan ve karadan görüntülenen yanan alanlarda ne bir yapılaşma, ne de bir otel inşaatı görülmedi.

Kılıçdaroğlu başta olmak üzere muhalefetin ortaya attığı üzere “Yanan alanların imara açıldığı ya da otel yapıldığı” istikametindeki tezlerin temelsiz olduğu, yangının yıl dönümünde bir defa daha kanıtlanmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.