İsveç’in PKK’lı vekilinden yeni tehdit: Türkiye’nin taleplerini karşılamayın

İsveç resmi haber ajansı TT’ye açıklama yapan Kakabaveh, talepleri karşılanmadığı sürece hükûmetin ek bütçe görüşmelerine takviye vermeyeceğini söyledi.

NATO’ya üyelik müracaatıyla ilgili İsveç’in Türkiye ile yürüttüğü müzakerelere atıfta bulunan Kakabaveh, hükûmetin kendisine Türkiye’ye silah ihracatı yapmayacağı kelamını vermesini isteyerek yeni bir tehditte bulundu.

Meclisi işlemez hale getirdi

Kakabaveh bugün de hükûmet ve muhalefet partilerin başka farklı önerdiği ek bütçe tasarılarına takviye vermeyerek meclisi işlemez hale getirdi.

Her iki tasarının da kabul edilmemesi üzerine İsveç hükûmetinin hazırlayacağı yeni tasarı için cuma günü tekrar mecliste oylama yapılacak.

Bütçenin onay alması için 175 oya muhtaçlık var. Hükûmet ve bütçeyi destekleyen partilerin toplam oyu 174’de kalıyor. Kakabaveh’in oyu bu noktada kritik ehemmiyet kazanırken bağımsız milletvekili bu durumu hükûmete şantaj yapmak için kullanıyor.

Johansson hakkındaki gensoru

İsveç meclisinde sağ partiler, çetelerin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle 2 Haziran’da Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson hakkında gensoru önergesi vermişti.

Johansson, 7 Haziran’da yapılan oturumda son dakika Kakabaveh’in oyuyla misyonunda kalmayı başarabilmişti.

Kakabaveh, oylamadan evvel 5 günlük müddette 3 defa fikir değiştirmiş, en son hükûmete dayanak vermeyeceğini açıklamıştı.

İsveç basını da Kakabaveh’in YPG/PKK’nın “SDG” ismini kullanan elebaşlarından İlham Ahmed’in son dakika buyruğuyla kararını değiştirerek Johansson’un yanında yer aldığını sav etti.

Johansson’un vazifede kalmasının akabinde Kakabaveh, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada “Sosyal Demokrat Partisi’nden, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu olarak bilinen YPG-YPJ’ye takviye ve yardım gönderilmesi konusunda birtakım garantiler aldığını” söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.