İslami Cihad Hareketi: Ateşkesten bahsetmek için şimdi çok erken

Filistin’de İslami Cihad Hareketi resmi sözcüsü Davud Şihab AA muhabirine yaptığı açıklamada, hareketinin Mısır ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileriyle mevcut durumu ele aldığını söyledi.

Şihab, “ateşkes eforlarının başlaması hakkında konuşmak için çok erken” olduğunu tabir etti.

Yaşananları bir savaş olarak nitelendiren Şihab, sürecin şimdi başlangıç basamağında olduğunu belirterek, “Yapılan düşmanlığa yanıt vermek için daha yapacak çok şeyimiz var.” bildirisini verdi.

İsrail ordusu, dün akşam saatlerinde atak başlattığı abluka altındaki Gazze Şeridi’nde İslami Cihad’a ilişkin olduğu gerekçesiyle 30 gayesi vurduğunu ve Gazze’den İsrail’e gerçek 160 füze fırlatıldığını açıklamıştı.

Filistin Sıhhat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hücumlarda ortalarında 5 yaşında bir çocuk ve 23 yaşında bir bayanın da bulunduğu 12 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 84 sivilin yaralandığı tabir edilmişti.

İsrail’in dünkü ataklarında İslami Cihad’ın önde gelen yöneticilerinden Cabir et-Teysiri’nin öldürüldüğü bildirilmişti.

İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de İsrail’in hücumlarına karşılık Gazze Şeridi’nin etrafı, Tel Aviv ve merkezdeki kentlere gerçek 100 roket fırlatıldığını duyurmuştu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.