İslam Memiş’ten doların 20 lira tarihi… Tez edin

Küresel dünyada tesirini artıran enflasyon karşısında dola birikimi yapan yatırımcı dolara yapılan müdahalelerden ötürü panik satışlara başladı. Aylardır iniş-çıkış yapan dolar tekrardan yükseliş tredinine geçti. Piyasa Uzmanı İslam Memiş ise Eylül ayında yeni atakların olacağını tabir ederken doların çıkacağı seviyeyi verdi.

“DOLAR ENFLASYONA KARŞI KORUMAZ”

Doların öbür para üniteleri karşısındaki kıymet artışında ait kıymetlendirme yapan İslam Memiş, Türkiye’de yaşanan enflasyon karşısında muhafazasız olduğunu tabir etti. Dolar almak isteyenler için 17 düzeylerin alım için yanlışsız olmadığını belirten Memiş, 20 liranın üstünde bir dolarla karşılaşılacağının da altını çizdi.

“DOLAR YATIRIM ARACI DEĞİL”

Doların yatırım aracı olmadığını söyleyen Memiş, “Küresel dünyada doların bedel artış süreci var. Türkiye’de yüzde 80’e yakın enflasyon var. Rezervler azalmaya devam ediyor. Doların rezerv para olmadığını tabir ettim. Dolar bir yatırım aracı değildir. Enflasyona karşı sizi korumaz. 17-18 aralığından dolar alınmaz. Bu 19, 20, 21 lira olmayacağı manasına gelmiyor. Dolar eylül prestijiyle yeni ataklar gerçekleştirebilir hatta 20 liranın üzerini görebilir. Bu, bugün ben dolar alacağım, kazanacağım manasına gelmiyor. Geçen yıldan elinde dolar varsa, Euro/Dolar paritesi, altın ve gümüşün ons fiyatı taban düzeylerde.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.