IŞİD’den NFT adımı

Son devirde epeyce tanınan olan NFT dünyasına IŞİD de katıldı. ABD’li istihbarat yetkilileri, IŞİD’lilere ilişkin NFT’ler satılmasın diye harekete geçti.

IŞİD, kripto sanat olarak da isimlendirilen NFT (Non-fungible token) dünyasına girdiğini duyurdu.  IŞİD’in, destekçilerine ulaşmak ve iletisini yaymak için NFT’leri test ettiği düşünülüyor.

Wall Street Journal’ın özel haberinde, 26 Ağustos’ta yaratılan IS-NEWS #01 isimli NFT’nin, IŞİD amblemi taşıdığı yazıldı. Dijital obje, IŞİD’in geçen ay Afganistan’ın başşehri Kabil’de Taliban’a düzenlediği saldırıyı övüyordu.

Dijital yapıtın yahut varlığın eşsiz olarak tescillenmesine imkan sağlayan NFT’de GIF’ler, müzikler ve görüntüler dahi bulunuyor.

‘YENİ ÜYELER BULMAK İÇİN…’

WSJ’ye konuşan ABD’li istihbarat yetkilileri, IŞİD’in NFT’leri fon toplamak ve yeni topluluğa yeni üyeler çekmek için topladığını düşünüyor. Bunun için ortaya çıkarılan NFT’lerin çevrimiçi ortamda tanıtımlarına başlandı.

Adları açıklanmayan üst seviye yetkililer NFT’nin, örgütün bir destekçisi tarafından oluşturulduğunu, IŞİD’in yeni bağlantı ve finansman stratejisini test etmek için hazırlandığını tabir etti.

Bu durum üzerine yetkililer, tasalarını lisana getirirken, IŞİD tarafından yayınlanan NFT’lerin rastgele bir temasa yönlendirilmesine müsaade verilmediği bu yüzden popülerleşmesinin sıkıntı olduğu aktarıldı. En büyük NFT pazar yerlerinden biri olan OpenSea, IS-NEWS #01’i “nefret ve şiddeti kışkırtan listeler için sıfır tolerans politikasını” ihlal ettiği gerekçesiyle yayından kaldırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.