İngiltere’de 115 bin posta hizmetleri çalışanının grevi sürüyor

Royal Mail’e bağlı ülke çapında vazife yapan yaklaşık 115 bin çalışanın, 26 Ağustos, 31 Ağustos, 8 ve 9 Eylül’ü kapsayan dört günlük grevi ikinci gününde sürdü.

Çalışanlar, daha adil bir fiyat talebinde bulundu

Greve giden emekçileri temsil eden Bağlantı Çalışanları Sendikası, çalışanların daha adil bir fiyat artışı talep ettiğini vurgulayarak, yapılacak fiyat artışının, mevcut enflasyonu yansıtacak bir seviyede olması gerektiğini bildirdi.

Royal Mail ise grevlerin firmaya ziyan verebileceğini belirterek, iş bırakma hareketi nedeniyle mektupların ve kimi paketlerin teslimatının da aksayabileceğini kaydetti.

İşçiler, 8 ve 9 Eylül’de de greve gidecek

Sendika, patron ile üç ay boyunca sürdürülen görüşmelerin akabinde yıllık yüzde 5,5 düzeyinde olan fiyat artışı teklifini reddetmişti.

İngiltere’de çok sayıda sendika grev kararı aldı

Ülkede yıllık enflasyon temmuzda yüzde 10,1’le son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Artan enflasyon karşısında çalışanların gelirlerinin erimesi ve enflasyonun altında teklif edilen maaş artırımları nedeniyle son haftalarda farklı kesimlerde emekçi sendikaları toplu grev kararları aldı.

Maaş artırımı konusundaki uyuşmazlığın yanı sıra personeller, çalışma şartlarının ve emeklilik haklarının da güzelleştirilmesi talebinde bulunuyor.

İş bırakma kararı alanlar ortasında metro çalışanları, otobüs sürücüleri ve UBER şoförleri, öğretmenler, liman emekçileri, ceza avukatları, sıhhat çalışanları, paklık çalışanları, havacılık ve posta servisi çalışanları yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.