İnebolu’da 12 nokta hariç hayvan beslemek yasak: ‘Bunun ismi önlem değil, katliamdır’

Bianet’ten Tuğçe Yılmaz’ın haberine nazaran, Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde sokakta yaşayan hayvanların beslenmesine İlçe Hıfzıssıhha Heyet Kararı ile 2 Nisan 2021’de yasak getirildi.

12 besleme odak noktası dışında hayvanların beslenmesinin yasaklandığı İnebolu’daki hayvanların son fotoğrafları paylaşıldı.

Açlık ve hastalıkla uğraş eden hayvanların adeta vefata terk edildiği İnebolu’da, belediye kısırlaştırma ve rehabilitasyon hizmetlerini vermiyor. Hayvanseverler ve hayvan aktivistlerine nazaran bu kararların manası, sahipsiz hayvan nüfusunu “Açlıkla vefata terk ederek denetim altına alma” teşebbüsü.

BELEDİYE: “ASPARAGAS HABER”

Valilik ve Kaymakamlık ise tüm reaksiyonlara karşın sessizliğini koruyor. Mevzuya dair aradığımız İnebolu Kaymakamlığı bir açıklama yapmayarak, İnebolu Belediyesi’nin yetkili olduğunu söyleyerek belediyeye yönlendirdi.

İnebolu Belediyesi davet merkezinden sonra aktarıldığımız yetkili ise haberin “asparagas” olduğunu söyleyerek “Böyle bir durum kelam konusu değil, sokak hayvanlarını besliyoruz. Manzaralar altı ay evvel birisi tarafından paylaşıldı, asla gerçek değil” dedi.

ERMAN PAÇALI: “GÖRÜLMEMİŞ REZALET”

Konuyla ilgili Türkiye Hayvanları Müdafaa Vakfı (HAYKURDER) Lideri Erman Paçalı ise, İnebolu’daki 77 köy ve 14 mahallede toplamda 12 besleme noktası olduğunu ve belediyenin belirlediği bu alanlar dışında hayvanları beslemenin yasak olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Kaymakamlık, besleme noktalarının belirlenmesi kararını pandemiyle birlikte aldı ve bu karar hâlâ yürürlükte. Bu noktalar dışında besleme yapanlar hakkında süreç başlatılıyor. Geçen aylarda iki vatandaşa ceza kesildi hayvanları besledikleri için. Hayvanların durumu içler acısı. Açlıktan ölenler var. Bunun ismi önlem değil, katliamdır.

“Konuyla ilgili yetkili birçok kuruma müracaat yaptık; lakin sonuç itibariyle şimdi hiçbir kurumdan sağlıklı bir dönüş alamadık. Hem Kastamonu Valiliği’ne hem de İçişleri Bakanlığı’na yazılı bir halde müracaat ettik. Bizi en son geçen ay kaymakamlıktan aradılar ve kararı kaldırmayacağız dediler.

“HAYVANLAR PERİŞAN DURUMDA”

“Durum ortada, hayvanlar perişan durumda. Kararın temelinde şu yatıyor: Belediye yükümlülüklerini yerine getirmiyor ve hayvanları açlıkla mevte terk ederek hayvan nüfusunu denetim altına almaya çalışıyor. Ki bu Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmemiş bir rezalet.”

Vakıf ise son olarak, 7 Temmuz 2022’de İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Heyeti Başkanlığı’na İnebolu Hıfsızsıhha Heyeti’nin 29 ve 35 numaralı kararlarının acilen kaldırılması için başvurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.