İmali 30 yıldır bitmeyen 62 kilometrelik karayolu

Ardanuç Belediye Lideri Yıldırım Demir 30 yıldır bitirilmeyen yolla ilgili olarak yaşananları anlattı. Demir, “Bizi en yakın komşu ilimiz Ardahan’a yıllardır da kavuşamadığımız bir ilçemiz bu vesileyle 1993 yılında Ardanuç Ardahan Yolunun resmi temeli atıldı. O periyodun Bayındırlık İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı vardı geçen yıl da merhum oldu Allah rahmet etsin diyorum. Bakanımız da öldü lakin toplam, Ardanuç, Ardahan yolu ortasındaki bu 62 kilometrelik yolun 31 kilometresi Ardahan hududunda 31 kilometresi Ardanuç hududunda olmak üzere Ardahan tarafı tamamlandı lakin Ardanuç hududundaki 31 kilometrelik yol aşağı üst 30 yıldır bitirilemedi” dedi

“EN UZUN MÜDDETTİR DEVAM EDEN İHALELİ YOL”

Demir, “Belki de Türkiye Cumhuriyeti’nin karayolları tarihinde en uzun müddettir devam eden ihaleli bir yoludur. Biz bu vesileyle madem Ardahan Gazeteciler Cemiyet Liderimizi da ortamızda gördük yaramız bir sefer daha depreşti. İnşallah bu yol bir an evvel bitirilir, tüneli de içine konulur bu hasret biter diyorum” diye konuştu.

Ardanuç Belediye Lideri Yıldırım Demir, ilçe olarak yaşadıkları doğalgaz badiresini da şöyle lisana getirdi:

“Doğalgazla ilgili çalışmamız Ardanuç’a ilçe merkezine 15 Km aralıktan doğalgaz geçti. Biz de Belediye olarak geçen yıl bir meclis kararı aldık, kamu faydası kararı aldık. Doğalgaz şirketinde Artvin’de yetkili bir firma var, Belediye’nin hiçbir harç hiçbir para talepte bulunmayacağı efendim hafriyat yaptığı vakit hafriyat parası, hafriyat parası bunların döküm parası, bunların bozduğu yol parası, kaldırımların, asfaltların, parkenin üretiminin tamamının Ardanuç Belediyesi tarafından üstlenileceği, hiçbir talepte bulunulmayacağı halinde 2022 yılında bir karar aldık. Bunu EPDK’ya gönderdik, ilgili firmaya doğalgaz firmasına gönderdik. Müracaatlarımızı yaptık en son geçen hafta ayın sekizinde Artvin’deki yetkili firmanın Bölge Müdürü’nü AKP’li, GÜZEL Partili, CHP’li bütün meclis üyelerimizle bir arada ziyaret ettik. Orda gördüğümüz şu programda 2026’da Ardanuç ilçesinin de doğalgaza kavuşacağı söyleniyor. Bu bizim için alışılmış biraz daha geç tarih Ardanuç’ta hem hava kirliliği hem artık kömür çok değerli vatandaşın bu hususta çok büyük talebi var. Biz bunu da gerekli yerlere ilettik ancak tekrar de nihaiyi kararı Belediye olarak üstümüze düşen tüm sorumluluğu aldık ancak biraz hükümet kanadının da yapılacak yatırımı hızlandırmasını dilek ve temenni ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.