İktidara yakın gazeteden milyonların beklediği EYT için yeni sav: Birinci maaşlar için tarih verdi

Ekonomik krizin tesiriyle seçmen dayanağını kıymetli ölçüde kaybeden iktidar, son periyotta EYT meselesini tekrar gündeme aldı.

23 yıldır tahlil bekleyen EYT sorunu, uzun vakittir gündemde olsa da belirsizlikler hâlâ devam ediyor.

2023’ün başlarında EYT’lilerin sıkıntısını çözecek düzenlemenin Meclis’te görüşülmesi beklense de kimlerin faydalanacığı ya da net formül hesapları şimdi paylaşılmadı.

“ŞUBAT AYINDAN İTİBAREN…”

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi muharriri İsa Karakaş, emeklilikte yaşa takılanların emekli maaşlarını en erken hangi tarihte alabileceklerini ele aldı. Karakaş mevzuya ait “Ocak ayında emeklilik dilekçelerini verseler bile açıklanan SGK mevzuatı mucibince takip eden şubat ayından itibaren maaş alabilecekler” dedi.

Karakaş’ın yazısının tamamı şöyle:

“EYT/“Emeklilikte Yaşa Takılan” emeklilik mağduru az sayıda da olsa birtakım okurlarımız hala EYT ile ilgili düzenleme yapılacağına inanamıyor. Keza çeyrek asra yaklaşan bir sorun olunca uzun mühlet bu düzenlemeyi bekleyenlerin hala düzenleme yapılacağına dair inanmaması elbette olağan karşılanabilir. Fakat bu saatten sonra EYT düzenlemesinden geriye dönüşün mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü EYT’ye ait yasal düzenleme yapılacağı hükûmetin en yetkilileri tarafından kamuoyuna tekraren açıklandı, kelam verildi…

EYT, konusunda artık en çok merak edilen konuların başında bu düzenlemeden kimlerin nasıl faydalanabileceği ve emekli maaşının en erken alınabileceği tarih teşkil etmektedir.

EYT’nin kapsamı, hangi koşullarla bu düzenlemeden faydalanabileceği şimdi netlik kazanmadığından bu konularda bir şey söylememiz gerçek olmaz.

Ancak EYT düzenlenmesinden faydalanarak en erken ne vakit emeklilik maaşı alınabileceğine ait okuyucularımızın meraklarını gidermek için bu konu yazımızda irdelenmiştir.

EN ERKEN EYT’DEN EMEKLİ MAAŞI ALINABİLECEK TARİH

Daha evvelden de tekraren yapmış olduğum tahlillere nazaran EYT sıkıntısının 23 yıldan beri ortada durmasının en değerli sebebinin maliyet hesabı hasebiyle bütçe olduğunun altını çizmiştim.

Keza SGK’nın gelir-gider istikrarı açısından Merkezî bütçeden yapılacak transferler büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu bağlamda 2022 yılı Merkezi Bütçe ile 2022 yılı SGK’nın bütçesinde emekli edilecek EYT’lilere ödenecek emekli maaşları için bir karşılık ve planlama yapılmadığından 31 Aralık 2022 tarihine kadar EYT’den emekli olacaklara maaş verilmesi imkân dışında bulunmaktadır.

Peki EYT’liler en erken ne vakit emekli maaşı alabilecek?

Bu sorunun karşılığını sağlıklı olarak analiz etmek için 2023 Yılı Merkezî İdare Bütçe Kanununun TBMM’de yapılacak görüşmeleri ile hazırlanacak SGK bütçesi ve hükûmet kanadından yapılan açıklama ve planlamalara bakmak lazım…

Buna nazaran EYT takviminin aşağıdaki formda cereyan edeceği bedellendirilmektedir.

  • 1 Ekim TBMM açılışı
  • Ekim ayında öncelikli olarak kamuda çalışan sözleşmelilerin takıma alınması çalışmaları,
  • 15 Ekim merkezî bütçe görüşmeleri
  • En geç 31 Aralık 2022 günü prestijiyle Resmî Gazete’de yayımlanması,
  • Aralık ayı içinde EYT yasa teklifinin TBMM’de görüşülmesi.

Bu bağlamda EYT düzenlemesine ait çıkarılacak kanun en erken aralık içinde kabul edilecektir. Yürürlük tarihi 2023 yılının ocak ayı olması bedellendirilmektedir.

ŞUBAT AYINDA EMEKLİLİK MAAŞI

Emekli aylığına genel olarak emeklilik talebini takip eden aydan itibaren hak kazanılmakla birlikte sigortalılık statüsüne nazaran süreçler değişmektedir. Buna nazaran;

SSK ve Bağ-Kur sigortalılardan emeklilik aylığına hak kazananlara, yazılı istek tarihinden sonraki,

Emekli Sandığı (4/1-c) sigortalılardan yaşlılık aylığına hak kazananlara, yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine vazifeleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden,

Emekli Sandığı (4/1-c) sigortalılardan her ne biçimde olursa olsun vazifesinden ayrılmış ve daha sonra öteki bir sigortalılık hâline tabi olarak çalışmamış olanlar ile denetim muayenesi sonucu aylığı kesilenlerden yaşlılık aylığına hak kazananlara ise istek tarihini takip eden,

Ay başından itibaren aylık bağlanmaktadır. Bu bağlamda EYT düzenlemesine ait çıkarılacak kanun en erken aralık içinde kabul edilse ve yürürlük tarihi 2023 yılının ocak ayı kabul edilse bile EYT’lilerin en erken 2023 yılı şubat ayında emeklilik maaşına kavuşabilecekleri kanaatindeyim. Keza EYT’liler çıkarılacak yasanın yürürlüğe konacağı ocak ayında emeklilik dilekçelerini verse bile açıklanan SGK mevzuatı yeterince takip eden şubat ayından itibaren maaş alabileceklerdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.