His Asena Mükafatı Seray Şahiner’in oldu

Türkiye’yi bayan hakları, özgürlük ve eşitlik hususlarında “ilk”lerle tanıştıran His Asena’nın anısına, 2007 yılından bugüne His Asena ‘Kadının Hâlâ İsmi Yok’ Roman Ödülü’ne bu yıl “Ülker Abla” isimli yapıtıyla bedel görülen Seray Şahiner, düzenlenen merasimle mükafatını aldı.

FİKİR VE KIYMETLER

Şahiner, plaketini ve10 bin TL pahasındaki mükafatını, Doğan Yayınları Genel Müdürü Gülgün Çarkoğlu ve heyet lideri Doğan Hızlan’ın elinden aldı. Mükafatın ve His Asena’nın kendisi için manasına değindiği konuşmasında Şahiner, ödülünün maddi karşılığını Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne bağışladığını duyurdu.

Şahiner konuşmasında ayrıyeten, “Duygu Asena’nın fikir ve pahalarını yaşatma teması, aslında bizim hâlâ yeniliğini koruyan sorunlarımızı içeriyor. His Asena; sokaktaki, konuttaki ve sayfadaki bayan özgürlüğünü edebiyatın sorunu haline getirerek pek çok eleştiriyi ve yargılanmayı göğüsleyip bizim bugün masaya daha özgür oturmamızı sağlamış. Bu sebeple hem bir muharrir olarak hem bu sokaklarda yürüyen bir hemcinsi olarak, His Asena’yı daima bir vefa hissiyle anıyorum… Ülker Abla, koca şiddetinden kaçarak yaşamaya inat etmiş bir bayan. Ve diyor ki: Kocam, beni öldürüp çıkacağı mahkemede, benim yaşarken ütüleyip dolaba astığım grup elbiseyle güzel hal indirimi alamaz!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.