HDP’li Şoför: Hanefiş Kilisesi’nin tarihten silinmesine adeta göz yumuluyor

HDP Milletvekili Ayşe Şoför, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, seçim bölgesi Urfa’nın sahip olduğu tarihi yapılarıyla turizm kenti olduğunu fakat bu özelliğinin gereğince yansıtılamadığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, kentte bulunan birtakım tarihi yapıları mukadderatına terk ettiğini ileri süren Şoför, bunların başında Viranşehir’deki Hanefiş Kilisesi’nin gediğini, ‘dünyanın birinci kilisesi’ olarak bilinen yapının bakımsızlıktan metruk durumda olduğunu öne sürdü.

AA’daki habere nazaran bakanlığın turizme açmadığı alanın, tarihten silinmek üzere olduğunu söyleyen Şoför, “Hanefiş Kilisesi, güneşe tapan Şemsilere, Ezidilere, Hıristiyanlara ve Müslümanlara konut sahipliği yapmıştır. Dinler tarihine ışık tutabilecek niteliğe sahip olan bu değerli alanın araştırmacılara açılması gerekmektedir. Dünya kültür mirasına kazandırılması gereken Hanefiş Kilisesi’nin tarihten silinmesine adeta göz yumuluyor. Viranşehir’de bulunan tarihi zenginliği şimdi ölçülememiş Hanefiş Kilisesi’ne neden gereken itina gösterilmiyor? Yetkilileri sorumluluğunu yerine getirmeye ve gerekli adımları atmaya çağırıyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.