Google Avrupalı yayıncılara telif fiyatı ödeyecek

Google, Almanya, Fransa ve başka dört Avrupa Birliği (AB) ülkesindeki 300’den fazla yayıncıya telif fiyatı ödeyeceği belirtildi. Reuters’in haberine nazaran, teknoloji şirketi başka yayıncıların da kaydolmasını kolaylaştıracak adımlar atacak.

ABD merkezli teknoloji şirketinin bu kararı, üç yıl evvel Google ve öbür çevrimiçi platformların müzisyenlere, sanatkarlara, müelliflere, medya kuruluşlarına ve gazetecilere çalışmalarını kullanmaları için ödeme yapmasını gerektiren AB telif hakkı maddelerinin kabul edilmesinin akabinde geldi.

Habertürk’de yer alan habere nazaran; AB, 2019 yılında yeni telif hakkı yasasını çıkararak, Google üzere arama motorlarının haber içeriğine temas vermesi ve önizlemeler kullanması durumunda, yayıncılara telif hakkı doğduğunu teminat altına almıştı.

Avrupa haricinde dünyanın öteki bölgelerindeki medya organları da, uzunca bir müddettir hükümetlere çevrimiçi platformların içerikler için adil bir fiyat ödeme yapmasına dair yasalar çıkarma bulunuyor. Bu kapsamda, Avustralya geçen yıl bu çeşit ödemeleri zarurî kılarken, Kanada da geçen ay benzeri bir yasa çıkardı.

3’TE 2’Sİ ALMANYA’DA

Bahse ait değerlendirmelerde bulunan Google’ın haber ve yayın ortaklarından sorumlu yöneticisi Sulina Connal, “Şimdiye kadar Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’da 300’den fazla ulusal, lokal ve uzman haber yayınını kapsayan mutabakatlarımız var. Almanya ve Macaristan’da başlayan ve önümüzdeki aylarda başka AB ülkelerinde kullanıma sunulacak binlerce haber yayıncısına teklif sunmak için yeni bir tahlili duyuruyoruz” dedi.

Connal’ın duyurduğu yeni hizmetin, yayıncılara, Google’ın bir lisans fiyatı karşılığında ‘snippet’leri ve küçük fotoğrafları göstermesine imkan tanıyan genişletilmiş bir haber önizleme kontratı sunacağı belirtiliyor.

Google’ın Avrupa’da mutabakata vardığı yayın kuruluşlarının 3’te 2’sini ise Alman medya organları oluşturuyor. Bunlar ortasında, Der Spiegel, Die Zeit ve Frankfurter Allgemeine Zeitung üzere yayın kuruluşları bulunuyor.

‘TÜRKİYE DE DİJİTAL TELİF YASASI ÇIKARMALI’

Öte yandan, Google’ın Avrupa’daki 300 yayıncı ile muahedeye varması, Türkiye’de de yankı buldu.

Türkiye’de en çok kullanılan internet arama motorunun Google olduğunu hatırlatan Toplumsal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Lideri Prof. Dr. Levent Eraslan ise, “Türkiye’nin de kendi dijital telif yasasını çıkarması gerekiyor. Yapılan haberlerin, çalışmaların, verilen emeğin kesinlikle teliflendirilmesi gerekli” dedi.

Eraslan, “Dijital telif yasası tartışmaları geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de gündeme geldi fakat yasa hala çıkmadığı için tartışmalar devam ediyor. Düzenleyicilerin kesinlikle telif yasasında çağın aktüel gerekliliklerine yönelik, bir kurgu, bir güncelleme ve hatta yenileme yapması gerekir” diye konuştu.

AB’nin telif hakkı kuralları olmasaydı, Google’ın içeriklere para vermek için bu türlü bir sisteme gitmeyeceğini savunan Eraslan, “Bizim de bunu zarurî hale getirmemiz gerekiyor. Avustralya, Kanada da bunları yaptı. Hükümetlerin, çevrimiçi platformların içeriklerine yönelik aracı olduğunu görüyoruz. Lakin bizim maddelerimiz da bunları tam karşılamıyorsa, Google ödeme yapmıyor” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.