Gaziantep’te 74 yaşındaki adam hiç kimlik çıkartmadan yaşıyor

İHA

Gaziantep’te yaşayan 74 yaşındaki Mehmet Körükçügil geçmişte yanan İl Nüfus Müdürlüğü dolayısıyla ömür boyu sorun yaşadı.

Hasta olan, kalp krizi geçirdikten sonra, baypass ameliyatı olan yaşlı adam, kimliği olmadığı gibi resmi bir işlem yaptırabiliyor.

Yaşadığı talihsiz olay sonrası hayatına kimliksiz devam eden ve 74 yaşına kadar hiçbir sağlık sorunu, adli veya idari bir süreç yaşamadığını belirten Körükçügil, kimliksiz hayatında hiç oy kullanamadığını belirtti.

“Çocuklarımı bırakıp keşke askere gitseydim”

Mehmet Körükçügil, şu şekilde konuştu:

1949 doğumluyum ve önceden kimliğim vardı, nüfus müdürlüğü yanınca çıkartamadım. Erken evlendim, bugün çıkarırım yarın çıkarırım derken öyle kaldı. Keşke bunları yapmasaydım.

Çocuklarımı bırakıp keşke askere gitseydim. Çocuklar küçüktü erken evlenmiştim kimsem yoktu annem babam yoktu kendi başıma büyüdüm. Kardeşlerimin hepsi kimliklerini çıkarttı ve askere gitti. Ben çocuklar büyüsün diye aylarca, yıllarca erteledim.

Nüfus müdürlüğü yandığında 11 yaşındaydım. Bu süre zarfında hiç hasta olmadım, başım bile ağrımamıştı. 74 yaşında hasta oldum. Bu zamana kadar hiç oy kullanamadım.

Hiçbir zaman ahlaksızlık yapmadım, polislerle karşılaşmadım, karakola düşmedim. Herkes beni tanır hiçbir zaman sorun yaşamadım ama bir kimlik harap etti beni.

Bu durumlar başıma geleceğine 10 sene askerlik yapsaydım daha iyiydi. Hastaneye gittiğimde bakmıyorlar. TC kimlik numaram olmadığı için geri çeviriyorlar. Çocuklarım da çok mağdur anca senet imzalatılırsa alıyorlar.

Yetkililer hastaneye gidebilmem için bana kimlik çıkarsınlar. Kimliğim olursa çok rahat bir şekilde yaşarım kimliğim olmadığı için yaşayamıyorum. Herkesi rahatsız ediyorum. Bütün ailem benim yüzümden rahatsız oluyor.

“Babamın soyadını almadan eşimin soyadını aldım”

Babamın kimliği olmadığı için annemizin üzerine kayıtlıyız. Biz devletimizden babamın kimliğinin çıkması için, sağlık sorunları için yardımcı olmanızı istiyoruz. Biz hastaneye her gittiğimizde zorluklarla karşılaşmak istemiyoruz.

Tek talebimiz hastane sürecinde sorun yaşamamak. Kimliğimiz çıksın, geçici bir kimlik çıkartsınlar. Ben babamın soyadını alamadım, annemin soyadını aldım. Çocuk yaştayken de kimliğimiz olmadığı için okula gidemedik.

Okula gittiğimizde de amcamın kızının kimliğiyle gittik ve okuyamadığımız için ben şu an açık öğretimle bu eksiğimi gidermeye çalışıyorum.

Ben babamın soyadını almadan eşimin soyadını aldım. Sadece sizden rica ediyorum tekrar babamın soy ismini istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir