Dünyada 50 milyon kişi çağdaş kölelik altında yaşıyor

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Milletlerarası Çalışma Örgütü (ILO) ve Memleketler arası Göç Örgütü (IOM), dünya genelinde yaklaşık 50 milyon kişinin çağdaş kölelik altında yaşadığını açıkladı.

ILO ve IOM’un hazırladığı Çağdaş Kölelik Üzerine Global Varsayımlar Raporunda, 2021’de çağdaş kölelik, mecburî evlilik ve zorla çalıştırılma dataları paylaşıldı.

Raporda 2021 prestijiyle dünyada yaklaşık 50 milyon kişinin çağdaş kölelik altında hayatını sürdürdüğü belirtilirken bu bireylerin 28 milyonunun zorla çalıştırıldığı, 22 milyonunun ise zorla evlendirildiği kaydedildi.

Son 5 yılda çağdaş kölelik altındaki kişi sayısının değerli ölçüde arttığı söz edilen raporda 2021’de çağdaş kölelik altındaki şahısların 2016’ya kıyasla 10 milyon daha fazla olduğu vurgulandı.

MODERN KÖLELİĞİN YÜZDE 52’Sİ ÜST ORTA VE YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELERDE

Modern köleliğin dünyanın çabucak hemen her ülkesinde görüldüğü ve rastgele bir dini yahut etnik bağlılıkla sonlu kalmadığının altı çizilen raporda, zorla çalıştırılma ve evlilik hadiselerinin en az yüzde 52’sinin üst orta ve yüksek gelirli ülkelerde var olduğu bilgisi paylaşıldı.

Raporda, zorla çalıştırma hadiselerinin yüzde 86’sına özel dalda rastlandığı, yüzde 14’ünün ise kamu dalında gerçekleştiği tespit edildi.

Göçmenlerin öteki kümelere kıyasla zorla çalıştırılmaya 3 kat daha fazla meyilli olduğu aktarıldığı raporda dünya genelinde zorla evlendirilme sayısının da önemli oranda arttığı, 2016’dan 2021’e kadar 6,6 milyon kişinin zorla evlendirildiği bildirildi.

“ULUSLARARASI TOPLULUK ORTAK GAYRET SARF ETMELİ”

Raporda sözlerine yer verilen IOM Genel Yöneticisi Antonia Vitorino, göçmenlerin çağdaş kölelikte büyük bir oranı oluşturduğuna dikkati çekerek, “Rapor, bütün göçlerin inançlı ve tertipli olmasını temin etmenin ne kadar acil olduğunu göstermektedir” sözünü kullandı.

Vitorino, göçmenlerin zorla çalıştırılma ve evlendirilmede artan eğilimin önüne geçilmesi için milletlerarası topluluğun efor sarf etmesi gerektiğini vurguladı.

ILO Genel Yöneticisi Guy Ryder ise çağdaş köleliğin azaltılması için ulusal ve milletlerarası önlemlerin uyum halinde olması gerektiğini belirterek, “Sendikalar, iş verenler, kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve sıradan vatandaşlar bu çabada kritik değere sahip” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.