Denizli’de yeni bir mantar tipi keşfedildi

Denizli’de mantar çeşitliliği alanında çalışmalar yapan bir akademisyen, keşfettiği mantar tipini dünya literatürüne kazandırmayı başardı.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Atabey Meslek Yüksekokulu öğretim vazifelisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz, saha çalışmaları kapsamında yeni bir mantar çeşidi tanımladı.

İlk defa Denizli’nin Çamlık Mesirelik Alanı’nda Anadolu karaçamının altında tespit edilen bu mantar çeşidine, şapka renginin kremsi tonlarda olmasından ötürü, şapka rengine atfen ‘Lepiota cremea’ ismi verildi.

Mantar, Yeni Zelanda’nın taksonomi alanında yayın yapan Phytotaxa mecmuasında yayımlandı.
Kaygusuz, 2010-2020 yılları ortasında alanda çalışmalar yürüttüğünü ve mantarı birinci sefer 2016 yılında bulduklarını söyledi.

FOTO: AA

Denizli’de ‘Lepiota cremea’ mantarın moleküler çalışmalarını gerçekleştiklerini belirten Kaygusuz, “Yaptığımız incelemelerde bu mantarın birinci olarak ülkemizde ve dünyada hiç keşfedilmemiş bir tıp olduğu sonucuna ulaştık. Çalışmalarımızı ayrıntılandırdık. Moleküler kapsamda örneklerimizi yurt dışındaki öbür mantar cinsleriyle kıyasladık. Bulduğumuz bu mantar çeşidinin dünyada birinci olarak Denizli’nin Çamlık alanında belirlendi” diye konuştu.

“10 YILLIK EFOR SONUNDA”

Kaygusuz, “2010-2015 yılları ortasında yaptığım çalışmaları bir ortaya topladım. Doğal sonrasında yaptığımız değerlendirmelerde de bölgede çeşidin yeni olduğu kanısına vardık. 10 yıllık bir efor sonucunda mantarı dünya literatürüne kazandırdık” tabirini kullandı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.