Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küme toplantısı konuşması Yunanistan basınında

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin Meclis’teki küme toplantısına katıldı.

Burada konuşma yapan Erdoğan, Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı tavrına reaksiyon gösterdi.

“Türkiye ile dans etme”

Erdoğan, “Dün Dışişleri Bakanıma da söyledim. Yunanistan yola gelmeyecek, yüksek seviyeli stratejik mutabakatımızı bozduk.

Muahedeyi ortadan kaldırmak suretiyle bunlarla artık ikili görüşmeleri de yapmıyoruz. Tarihten hiç mi ders almıyorsun, Türkiye ile dans etme.” tabirlerini kullandı.

“Sonra başlıyorsun ağlayıp sızlamaya”

Yunanistan basınından Kathimerini gazetesi, “Erdoğan’dan yeni meydan okumalar: Türkiye ile dans etmeye çalışmayın, ikili görüşmeler sona erdi” başlıklı haberinde Erdoğan’ın açıklamalarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yunanistan’da Amerikan üslerinin kurulmasına müsaade verdi mi? Verdi. Onurlu bir dış siyasetten yanayız. İkide bir uçaklarınla kalk bize şov yap. Ya ne yapıyorsun sen, kendine gel. Sonra başlıyorsun ağlayıp sızlamaya.” dediği belirtildi.

“Erdoğan, Miçotakis’i suçladı”

Haberde, Erdoğan’ın daha evvelki açıklamasında, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’in kendisi için “artık var olmadığını” söylediği, kendisini son ABD ziyareti sırasında F-16 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışını engellemeye çalışmakla suçladığı anımsatıldı.

Ayasofya açıklamasına dikkat çektiler

Proto Thema gazetesi, “Erdoğan’ın yeni meydan okuması: Yunanistan uçakla şov yapıyor” manşetini attı.

Haberde, Erdoğan’ın Atina ile ikili ilgiler hakkındaki tabirlerinin yanı sıra Ayasofya Camii’ne dair açıklamasından notlar paylaşıldı.

Ayasofya’nın 84 yıl sonra eski kimliğine kavuşturulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Fethin kalbinde açılan bir yarayı kapattık.” dediği belirtildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.