Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tahılın gereksinim duyanlara ulaşması için uğraş harcıyoruz

Türkiye’nin birinci defa ‘Cumhurbaşkanı’ seviyesinde katıldığı tepede konuşan Erdoğan, “Yeniden Asya girişimizle cet yurdumuz Asya ile münasebetlerimizi her manada güçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu halde;

“TAHILIN GEREKSİNİM DUYANLARA ULAŞMASI İÇİN EFOR HARCIYORUZ”

Rusya-Ukrayna savaşında emelin kalıcı barışı tesis etmek olduğunu belirten Erdoğan, Bölgemizde ve ötesinde barış güvenlik ve istihdamın sağlanması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Maksadımız bölgemiz ve ötesinde barış çemberi oluşturmaktır. Ukrayna tahılının sevkiyatı konusunda BM ve taraflarla verimli bir işbirliği yürütüyoruz. Tahılın gereksinim duyanlara ulaşması için gayret harcıyoruz.

Ukrayna’daki çatışmaların diplomasi yoluyla sona ermesi için uğraş ediyoruz. Tahılın Afrika’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere en çok muhtaçlık duyanlara ulaştırılması için samimi bir gayret harcıyoruz. Global besin güvenliğine yönelik eforları destekliyoruz. Doğu-Batı ortasındaki irtibatın güçlendirilmesinin ehemmiyeti daha fazla anlaşılmıştır. Ülkemizin doğu-batı ortasındaki köprü pozisyonu bizlere fırsat sağlamaktadır. Her alanda işbirliğine hazırız. Şanghay İşbirliği Örgütü için katkı sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

BM ÖNCESİ KRİTİK ZİRVE

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Liderleri 22. Toplantısı, Özbekistan’ın tarihi Semerkant kentinde başladı. Semerkant’ta yeni inşa edilen “İpek Yolu Semerkant” milletlerarası turizm bölgesindeki kongre merkezinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in mesken sahipliğinde başlayan doruğa, örgüte üye Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, gözlemci ülkeler Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Moğolistan Cumhurbaşkanı Ukhnaa Khurelsukh, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, davetli başkanlar Lider Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.