Covid-19 kâbusu tekrar hortladı: Fazladan ölümlerde artış çok büyük

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Kümesi Üyesi Güçlü Yaman, Temmuz ayının başında olağana dönen ölümlerin son iki haftadır artış gösterdiğine dikkat çekti, “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 vefatlarında de tıpkı devirde artış yaşandı lakin fazladan ölümlerdeki artış çok daha büyük” diye konuştu.

TTB Pandemi Çalışma Kümesi Üyesi Güçlü Yaman’ın SÖZCÜ’ye verdiği bilgiye nazaran, Türkiye’deki ölümlerin yarıya yakının gerçekleştiği 24 kentin belediyesinin vefat bilgilerine nazaran 6 Temmuz -19 Temmuz ortasındaki iki haftalık periyotta 824 fazladan vefat tespit edildi.

Bu ölümlerin 554‘ü son hafta yani 12-19 Temmuz ortasında yaşandı. Bunlar yalnızca Türkiye’nin yarıya yakınında gerçekleşen, beklenen ölümlerin üzerinde gerçekleşen vefatları tabir eden fazladan vefatlar.

Diğer yarıda da misal bir tablonun gerçekleştiğinden hareket edilirse bin 728 mevt ediyor. Benzeri tarihler için Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 vefatları ise 137.

“İKİ HAFTADA ORTALAMANIN YÜZDE 15 ÜSTÜNE ÇIKTI”

Arada ki büyük farkın açıklanmaya muhtaç olduğunu söyleyen Yaman, şöyle konuştu:

*Ben bu farkı salgının yalnızca küçük bir kısmının resmi kayıtlara geçtiğinin göstergesi olarak yorumluyorum İki hafta üzere kısa bir mühlet içinde vefatlar süratle artarak salgın öncesindeki ortalamanın yüzde 15 üzerine çıktı.

*Bunu salgından farklı bir nedenle açıklayabilmek mümkün değil. Grafiğe bakıldığında daha evvelki dalgalarda ölümlerin nasıl arttığı ve azaldığı görülür.

*Yine benzeri bir durumla karşı karşıyayız ama resmi Covid-19 vefatlarıyla ortadaki fark bu sefer çök büyüdü.

“SALGIN KIRILGAN KÜMELERİ ÖLDÜRÜYOR”

Salgın yokmuş üzere davranmaktan vaz geçilmesini isteyen Yaman şu sözleri kullandı:

*Salgın giderek daha kırılgan kümelere erişiyor ve öldürüyor. Salgın yokmuş üzere davranmaktan vazgeçilmeli.

*Bu grip değil. Nerede yaz ortasında bu türlü bir grip dalgası görülmüş? Ölümlerin önüne geçmek için topluma salgının ciddiyetini tekrar anlatılmalı.

*Kapalı yerlerde maske mecburiliği geri getirilmeli. Aşıları eksik olanlar ve ikinci hatırlatma dozunu yaptırmayanlar bir an önce bu aşılarını yaptırmalı.

*Sağlık bakanlığı aşılara erişimi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için asi merkezleri açmalı hatırlatma dozunun ehemmiyeti kamuoyuna yüksek sesle anlatılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.