Corona virüsünden ölen öğretmen zorla işe çağırılmış

İşe gelmekten korkan 42 yaşındaki bir öğretmenin Covid-19’dan hayatını kaybetmesinden sonra, salgın esnasında İngiltere’de sıhhat ve güvenlik maddelerinin çiğnendiği tespit edildi. 

42 yaşındaki Donna Coleman, İngiltere’deki Burnley Koleji’nde çalışırken 14 Aralık 2020’de corona virüsüne yakalandıktan sonra geçen yıl ocak ayında öldü.

Daily Mail’in haberine nazaran, Coleman, testte müspet çıktıktan sonra bile, toplumsal aranın olmadığı ve havalandırmanın yetersiz olduğu bir ofiste öteki iki çalışanla birlikte çalışıyordu.

Ayrıyeten kendi maskelerini ve el dezenfektanını getirmek zorunda kaldı ve hastalanmadan evvel kız kardeşine, “İşimden korkuyorum, içeri girmemeyi göze alamam. İşçi odamızda 15 bireyiz ve toplumsal aralık uygulanmıyor” dedi.

Vefatının akabinde Health ve Safety Executive (HSE) tarafından yapılan bir soruşturma, kolejin virüsün patlak vermesi sırasında işçi ve öğrenci güvenliğini sağlamada başarısız olduğunu tespit etti.

NOEL PARTİSİ BİLE DÜZENLENMİŞ

Raporda, kolejdeki çalışanın Covid-19’a yakalanırlarsa “yakın temaslarını” bildirmemeye teşvik edildiği ortaya çıktı.

Üstelik Coleman’ın testlerinin olumlu çıkmasından dört gün sonra, tüm yasaklara karşın, kolej “tüm işçi için” Noel partisi de düzenlemeye devam etti.

Coleman’ın ailesi dava açarken aileyi destekleyen Üniversite ve Kolej Birliği, okulun “personel ve öğrencilerin hayatını tehlikeye attığını” söyledi.

Burnley Koleji hususla ilgili bir yorum yapmadı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.