Çin’i bitirmek için 600 milyar dolarlık plan! Proje Türkiye’den geçiyor…

G7 başkanları Almanya’da bir ortaya geldi.

Dünyanın en büyük 7 iktisadını buluşturan toplantı, 3 gün sürecek.

600 milyar dolarlık fon

G7 başkanları, Çin’in Jenerasyon ve Yol planına karşı atılım olarak, gelişmekte olan dünya için 600 milyar dolarlık fon hazırladı.

ABD Lideri Joe Biden, planın herkes için getiri sağlayacağını söyledi.

Biden: Herkes için getiri sağlayacak

Çin’in trilyon dolarlık kelam konusu altyapı teşebbüsü, planın uygulandığı ülkelerin borcunu artırdığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

BBC’nin haberine nazaran, Biden, “Net olmak istiyorum. Bu yardım ya da sadaka değil. Herkes için getiri sağlayacak bir yatırım.” ifadelerini kullandı.

Plan, Biden’a nazaran, ülkelerin “demokrasilerle iştirak kurmanın somut yararlarını görmelerini” sağlayacak.

ABD ve Brüksel’in aktaracağı miktar

Bu kapsamda, orta ve düşük gelirli ülkelerde altyapı projelerinin finanse edilmesi hedefleniyor. Gelecek 5 yıl içinde 600 milyar doların, G7 ülkelerinden toplanması bekleniyor.

ABD, hibeler, federal fonlar ve özel yatırım yoluyla 200 milyar dolarlık yardım taahhüt etti. Avrupa Birliği (AB) ise 300 milyar euroluk meblağ açıkladı.

İklim, sıhhat, dijital altyapı

G7 ülkelerinin Çin’e karşı teşebbüsü, “iklim değişikliğiyle gayret, global sıhhati uygunlaştırma, cinsiyet eşitliğini sağlama ve dijital altyapı oluşturmaya” yönelik olacak.

Buna nazaran plan kapsamında öne çıkan adımlardan kimileri, Angola’da güneş gücüyle ilgili proje, Senegal’de aşı üretim tesisi ve Singapur’u Mısır ve Afrika Boynuzu üzerinden Fransa’ya bağlayan 1609 kilometrelik denizaltı telekomünikasyon kablosunu içeriyor.

Kuşak ve Yol’a karşı adım

Aynı vakitte plan, Pekin idaresinin argümanlı Nesil ve Yol Teşebbüsü’ne karşı koymanın bir yolu olarak sunuldu. Kuşak ve Yol, 2013 yılında Çin Devlet Lideri Şi Cinping tarafından başlatıldı.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, birinci olarak geçen yıl İngiltere’de düzenlenen G7 Doruğu’nda açıklanan projenin amacının “gelişmekte olan dünyadaki ortaklara bir seçenekleri olduğunu göstermek” olduğunu söyledi.

AB’nin ‘Küresel Geçit’ stratejisi

Geçtiğimiz yıl, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında AB’nin “Küresel Geçit” adlı stratejisini tanıtan von der Leyen, “Küresel Geçit, AB’nin dünya çapında altyapıyı geliştirmeye yönelik yatırım planı ve yol haritasıdır.” demişti.

Von der Leyen, “Küresel Geçit, 2027 yılına kadar 300 milyar euroyu harekete geçirecek. Global Geçit, dünya çapında yeşil ve dijital dönüşüm önceliklerini desteklemek için yatırım yapacak.” diye konuşmuştu.

Çin’in Jenerasyon ve Yol projesi

AA’nın aktardığına nazaran, Çin’in Jenerasyon ve Yol projesi, iştirakçi ülkeler ortasında ulaşım altyapısını geliştirmek ve ülkeler ortasındaki siyasi ve ekonomik ilgileri güçlendirmeyi hedefliyor.

Proje kapsamında demir, kara ve dijital temaslar, köprüler, petrol ve doğalgaz boru çizgileri, lojistik üsler, güç santralleri, hava alanları ve limanlar üzere büyük tesislere yatırımlar yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.