Çin, ekonomik yavaşlamaya karşı gösterge faiz oranında indirime gitti

Çin, ekonomik göstergelerdeki yavaşlama ve gayrimenkul bölümündeki borç buhranına karşı, siyaset faizindeki indirimin akabinde, krediler için referans kabul edilen gösterge faiz oranlarını da düşürdü.

Çin’deki 18 bankanın Merkez Bankası’nın siyaset faiz oranı üzerine koydukları kar hissesi bildirimlerine nazaran belirlenen LPR, 2019’dan bu yana ülkenin fiili gösterge faiz oranı fonksiyonunu görüyor.

Banka, geçen hafta başında, 1 yıllık siyaset faiz oranını (MLF) 10 baz puan indirerek 2,85’ten yüzde 2,75’e çekmişti.

EKONOMİK TOPARLANMANIN YAVAŞLADIĞINA AİT İŞARETLER GÖRÜLDÜ.

Analistler, emlak kredileri için referans kabul edilen faiz oranındaki indirimlerin, borç sorunları içindeki bölümü desteklemeyi ve Kovid-19’dan etkilenen iktisattaki orta vadeli kredi talebini canlı tutmayı hedeflediği değerlendirmesini yapıyor.

Bankanın kararı, geçen hafta açıklanan temmuz ayı göstergelerinde ekonomik toparlanmanın yavaşladığına ait işaretlerin görülmesinin akabinde geldi.

Ulusal İstatistik Ofisinin (UİB) bilgilerine nazaran, temmuzda sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 3,8 artarken, hazirandaki yüzde 3,9’luk artışın gerisinde kaldı. Perakende satışlar da hazirandaki yıllık yüzde 3,1’lik artışın akabinde temmuzda yüzde 2,7 ile beklentilerin altında artış gösterdi.

Sabit sermaye yatırımları yılın ilk 7 ayında evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 5,7 büyürken, birinci 6 aydaki yüzde 6,1’lik büyümenin yavaşladığı gözlendi.

Gayrimenkul yatırımları ise yılın birinci 7 ayında evvelki yıla nazaran yüzde 6,4 azaldı.

Öte yandan, kentlerdeki işsizlik oranının da hala yüksek düzeyde olduğu görülüyor. UİB bilgilerine nazaran, haziranda yüzde 5,5 olan işsizlik oranı, temmuzda yüzde 5,4 oldu. 16-24 yaş kümesindeki işsizlik oranı haziranda yüzde 19,3 iken temmuzda yüzde 19,9’a çıktı.

HÜKÜMETİN BÜYÜME MAKSADINI TUTTURABİLECEĞİ ŞÜPHELİ

Hükümetin bu yıl için “yüzde 5,5 civarında” olmasını öngördüğü büyüme gayesine ulaşıp ulaşılamayacağı bilinmeyen görünüyor. Büyüme oranı yılın birinci yarısında yüzde 2,5’te kalırken, büyümeyi olumsuz etkileyen salgın önlemleri üzere şartların son çeyrekte değişeceğine dair emare görülmüyor.

Çin’de kabine fonksiyonu gören Devlet Kurulu’nun temmuz ayındaki iktisat çalışma konferansında büyüme amacının anılmaması dikkati çekmişti.

Çin’de bahar aylarında başta ülkenin en büyük kenti Şanghay olmak üzere büyük nüfusu barındıran ve kritik sanayi ve iş kollarına konut sahipliği yapan kentlerindeki Kovid-19 kısıtlamalarının iktisat üzerindeki tesiri besbelli halde hissedilmişti.

Birçok alanda ölçülen ekonomik performans, birinci olayların Çin’in Vuhan kentinde görüldüğü Covid-19 salgınının birinci aylarından bu yana en düşük düzeylere gerilemişti.

Mayıs ve haziran aylarında görülen toparlama eğiliminin temmuzda yavaşlaması, gelecek aylarda ortaya çıkabilecek yeni salgın dalgalarının ekonomiyi nasıl etkileyebileceğine dair kuşkulara yol açıyor.

Çin, Covid-19’a karşı, olayları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler bölümündeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.