Çiftçiler artan mailyetlerden yakındı: ‘Devletten tam teşekküllü bir dayanak alamıyoruz’

CHP Ankara Milletvekilleri Levent Gök, Gamze Taşcıer, Ankara Vilayet Lideri Ali Hikmet Akıllı ve Mamak İlçe Lideri Uğur Açıkalın’dan oluşan CHP heyeti, Mamak’ın Kutludüğün, Ortaköy ve Bayındır mahallelerinin hasat yapılan tarlalarında çiftçilerin problemlerini dinledi. CHP’li heyetin ziyaret ettiği bir çiftçi şu sözlerle isyan etti:

“HAYVANCILIĞI VE ÇİFTÇİLİĞİ YAPAMAZ HALE GELDİK”

“Şu an hayvancılığı ve çiftçiliği yapamaz hale geldik. Mazot alamıyoruz. Randıman yüksek değil, gübre çok kıymetli olduğundan kuvvetli koşullar altında ekim yaptık. Hayvanlarımızı satma etabına geldik. Yetiştiriciliği bırakmak üzereyiz, yapamıyoruz. Hizmet bulamıyoruz. Devletten tam teşekküllü bir takviye alamıyoruz. Bin dönüm araziyi ekiyorum, yüz dönüm çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) var, dokuz yüz dönüm arazi paylı olduğundan ÇKS’sini yapamıyoruz. Devlete eserimizi satamıyoruz, takviyelerimizi alamıyoruz, mağdur durumdayız. İşi yapamayacak duruma geldik.

“250-300 BÜYÜKBAŞ HAYVANIM VAR ÇABUCAK HEMEN HEPSİNİ SATMA KARARI ALDIK”

Kutludüğün’de 250-300 büyükbaş hayvanım var çabucak hemen hepsini satma kararı aldık, yürütemeyeceğiz, yapamayacağız. Girdiler çok kıymetli günlük 25-30 bin TL masrafla makinayı çalıştırıyoruz, biçtiğimiz ekin o parayı yapmıyor. Verimimiz hiç yok, ortalama 150-160 kilogram randıman alıyoruz.

ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEMEK İÇİN ZİYANINA SATIŞ YAPIYOR

Kaldırdığımız eser için devletin açıkladığı bir fiyat fakat tüccarlar o paralara almıyorlar, daha düşükten alıyorlar. Devlet ofisleri de şu an silo bakım kademesinde olduğu için tam teşekküllü alım yapmıyor. Siloların bakımını her sene bu aylara koyuyorlar. Olağanda devletin silolarına bakım evvelden dördüncü, beşinci ayda yapılırdı, altıncı ayda da alıma başlardı. Şu an yedinci, sekizinci ayda bakım yapıyoruz diye alım yapmıyor. Millet de borçlu, ekinini biçenin mazot, yem, borcu var. Borcunu ödemek için yedi bin TL’lik malını tüccara beş bin TL’ye vermek zorunda kalıyor.

“GÜBREYİ YARI YARIYA ATABİLDİĞİMİZ İÇİN EKİN YOK”

Gübreyi çok yetersiz attık. Olağanda tabanına ve üstüne 20 kg gübre atardım. Bu sene 10 kg tabanına, 8-10 kg üstüne atabildim. Gübreyi yarı yarıya atabildiğimiz için ekin yok. Olağanda bu arazinin 400 kg buğday vermesi lazım, 160 kg buğday veriyor. Yüzde 65 kayıp var. 100 TL’ye aldığımız bir litre ilaç şu anda 500 TL. Alamadık, uygulayamadık ekin ot içinde, biçer döver balya yapamıyor. Geçen yıl üre gübresini 2 bin 700 TL’ye aldım 20 kg attık. Bu sene 12 bin 600 TL’ye aldık atamadık.”

“BEN NASIL GÜBRE ATAYIM”

Girdi maliyetlerinden ötürü gübre atmakta zorlandığını söyleyen bir öbür çiftçi ise, “DAP gübresi oldu 14-15 lira, mazot oldu 25-30 liraya, ben nasıl gübre atayım buraya. Çıkıyorlar çiftçiye şöyle takviye verdik, bu türlü takviye verdik. Dönüm başı 150-200 kilo anca aldık. İnan ağlayasım geliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.