Burdur’da Salda Gölü çalıştayı düzenlenecek

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, dünyaca ünlü Salda Gölü için çalıştay düzenleyecek.

Salda Gölü, Mars’taki Jezero Krateri’ndeki eski göle benzerliğiyle dikkati çekiyor.

“Dünya’dan Mars’a bir pencere”

Gölün dünü, bugünü ve geleceği, 5-7 Haziran’da Burdur’da düzenlenecek “Dünya’dan Mars’a bir pencere: Salda ve Burdur Gölleri” çalıştayında ele alınacak.

5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde Burdur’da başlayacak çalıştayda, Salda Gölü ve etrafında bugüne kadar yapılan tüm bilimsel çalışmalar ve bilimsel bulguların ortak bir platformda paylaşılması amaçlanıyor.

Jezero Krateri’ndeki eski göle benziyor

Kelam konusu göl, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından Mars 2020 misyonunda maksat alan olarak seçilen Jezero Krateri’ndeki eski göle, “jeolojik ve mineralojik” benzerliğe sahip tek göl olma özelliğini taşıması nedeniyle dünyanın ilgisini çekiyor.

Bakanlık, Salda Gölü’nün ekosistemi ve jeolojik kıymeti münasebetiyle muhafazaya ve insan baskısını azaltmaya yönelik bir dizi çalışma başlattı.

Bilimsel çalışmalara yük verildi

Bilhassa bilimsel çalışmalara yük verildi. Bugüne kadar yapılan tüm bilimsel çalışmaların ve bilimsel bulguların ortak bir platformda paylaşılması gayesiyle Salda Gölü ve Burdur Gölü’nün jeolojik ve biyolojik yapısı, değeri, geçmişi, bugünü ve geleceğini tartışmak üzere, burada bilimsel çalışmalar gerçekleştiren akademisyenler, ilgili kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ile doğaseverler Burdur’da düzenlenecek çalıştayda buluşacak.

Çalıştaya katılacak kurum ve kuruluşlar

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Müdafaa Genel Müdürlüğü mesken sahipliğinde, Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi, Yeşilova Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Mehmet Akif Üniversitesi, Jeoloji Mühendisleri Odası, Sedimantoloji Çalışma Kümesi, Jeolojik Mirası Muhafaza Derneği, Tabiat Araştırmaları Derneği ve öbür paydaşların iştirakiyle yapılacak çalıştay, 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde başlayacak, 7 Haziran’a kadar devam edecek.

Sonuç bildirgesi muhafaza çalışmalarına bilimsel taban oluşturacak

Çalıştaya, NASA’da Mars’a ait bilimsel çalışmalar gerçekleştiren bilim insanlarının da çevrimiçi katılması planlanıyor.

Ulusal ve memleketler arası ölçekte gerçekleştirilecek çalıştayın akabinde hazırlanacak sonuç bildirgesiyle Salda Gölü ve etrafının müdafaa çalışmalarına, bilimsel bir yer oluşturması, alanın gelecek kuşaklara en hoş biçimde aktarılmasında kıymetli bir adım olması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.