Brüksel Havalimanı’nda grev var

Dünyanın çeşitli köşelerinde saha personelinini olmaması nedeniyle uçuşlarla ilgili sıkıntılar yaşanıyor.

Brüksel Havalimanı’nda ise güvenlik vazifelilerinin greve gitmesi nedeniyle bugün yolcu uçağı kalkmayacak. Grev nedeniyle Brüksel’deki toplu ulaşımda da aksamalar yaşanıyor.

Brüksel’deki aksaklık, güvenlik vazifelilerinin yükselen enflasyona karşı alım güçleri düştüğü için maaşlarında uygunlaştırma istemeleri ile başladı.

Güvenlik vazifelileri şartların ve fiyatların güzelleştirilmesini bekliyor

AA’nın haberine nazaran, Belçika’daki çeşitli emekçi sendikalarının daveti üzerine çalışanlar iş şartlarının ve fiyatların güzelleştirilmesi talebiyle bugün grev yapıyor. Greve, Brüksel Havalimanı’nın güvenlik vazifelileri de katılıyor.

Güvenlik taraması yapılamadığı için uçuş da yapılamıyor

Yolcuların ve bagajların güvenlik taraması yapılamadığı için Brüksel Havalimanı’ndan gidiş taraflı uçuş gerçekleştirilmiyor.

Gelen yolcu ve kargo hizmeti var

Havalimanı bugün yalnızca gelen yolculara ve kargoya hizmet veriyor.

Brüksel Havalimanı, grev nedeniyle yolculardan havalimanına gelmemelerini ve rezervasyonlarını değiştirmelerini talep etti.

Toplu ulaşım aksadı

Çalışanların büyük kısmının greve katılması nedeniyle Brüksel’in metro, tramvay ve otobüs seferlerinde sorun yaşanıyor.

Çalışanların alım gücü düştü

Öte yandan sendikalar, son devirde hayat pahalılığının çalışanların alım gücünü düşürdüğüne dikkati çekerek, çalışma şartlarının ve fiyatların güzelleştirilmesini istiyor.

İşveren enflasyona bağlı bir maaş artışını onaylamıyor

Belçika’da enflasyon, geçen ay yüzde 8,97 ile 1982 yılından beri ölçülen en yüksek düzeye ulaşmıştı. Belçika’da uygulamada olan endeksleme sistemiyle çalışanların fiyatları enflasyondaki artış oranı kadar arttırılıyor. Patronlar ise otomatik fiyat endekslemesinden rahatsız oluyor ve bunun iptal edilmesini istiyor. Lakin, sendikalar kelam konusu endeksleme siteminin koruma edilmesini ayrıyeten özel bölümde fiyat artış oranlarını sınırlayan kanunların değiştirilmesini talep ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.