Brent petrolün varil fiyatı 91,51 dolara düştü

Dün 95,94 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92,83 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.31 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,42 azalarak 91,51 dolar oldu.

Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 85,48 dolar

Aynı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 85,48 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlar Asya’da devam eden koronavirüs salgınından etkileniyor

Fiyatlardaki düşüşte, koronavirüs salgınının Asya ülkeleri üzerindeki tesiri ve ABD başta olmak üzere merkez bankalarının sıkılaştırıcı önlemlere devam edeceği beklentileri tesirli oldu.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de yine alınan koronavirüs önlemleri, piyasalarda zayıf talep beklentilerine neden oldu.

OPEC+ kümesi kesintiye gitmişti

Arz tarafında ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesi, ekimde günlük 100 bin varil üretim kesintisine gitme kararı piyasalar üzerinde tesirli oluyor.

Petrol arzı fiyatların daha çok düşmesini önlüyor

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle etkilenen petrol arzı ise fiyatların düşüşünü sınırlıyor.

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları, geçen hafta Almanya’da düzenlenen toplantının akabinde, Rus petrolüne tavan fiyatı uygulama planının onaylandığını bildirmişti.

Destek ve direnç konumu

Brent petrolde teknik olarak 91,71 ile 92,07 dolar aralığının direnç, 91,35 ile 90,99 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.