Borsa terse döndü… Manipülasyon iddiası piyasayı karıştırdı… Erdoğan’a yakın isim…

Borsada özellikle bankacılık hisselerinde yaşanan sıra dışı yükseliş tersine döndü.

BirGün gazetesinden Havva Gümüşkaya’nın haberine göre ise sermaye piyasası uzmanları son iki ayda yaşananların organize ve açık bir manipülasyon olduğu düşüncesinde. BIST100 endeksi ağustos başından 13 Eylül zirvesine kadar yüzde 40 civarında prim yaparken endeksin içerisindeki ayrışma keskin ve şaşırtıcı olarak nitelendirildi.

AHLATCI YATIRIM’A DİKKAT ÇEKİLDİ

Yayınlanan haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresinde bulunan iş insanlarından Ahmet Ahlatcı’nın sahibi olduğu Ahlatcı Yatırım’a ise dikkat çekildi.

İşlemlerin Ahlatcı Yatırım’da yoğunlaştığı belirtilen haberde şu ifadelere yer verildi:

“Tek tek aracı kurumların büyük resmi görmeleri her zaman mümkün olmasa da söz konusu hisselerde son dönemde VİOP üzerinden yapılan net alımların çoğunluğu Ahlatcı Yatırım tarafından gerçekleştirilmiş durumda.

Ahlatcı Yatırım, Ahmet Ahlatcı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Ahlatcı Holding’in bir kuruluşu. Ahmet Ahlatcı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Anadolu’da ‘takdir ettiği iş insanları’ndan biri. Erdoğan’ın yurtdışı gezilerinin pek çoğuna da iş insanları heyetiyle birlikte katılıyor.

Ahlatcı Yatırım, spottan daha sınırlı alımlar yapıldığı halde VİOP üzerinden banka hisselerinde yüksek miktarda uzun pozisyon giren tek kurum konumunda.

Öte yandan söz konusu dönemde Ahlatcı Yatırım’ın VİOP sözleşmeleri üzerinden aldığı pozisyonlarında hem hacim hem de net alıcı olarak dikkat çekiyor. Kurum’un 1 Ağustos-13 Eylül arasındaki net işlem hacmi 5,2 milyar TL.”

İLGİLİ HABER İÇİN:

-SPK manipülasyonu izliyor… Borsa tepetaklak

AHMET AHLATCI ODATV’YE KONUŞTU

Hakkındaki iddiaları sorduğumuz Ahmet Ahlatcı, Odatv’ye yaptığı açıklamada kendilerinin sadece aracı kurum olduğunu belirterek, yapılan işlemlerin Ahlat Yatırım adına yapılmadığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, 18 Ağustos’ta 9 ay sonra ilk kez faiz indirimine gitmesi ve politika faizini yüzde 13’e çekmesi bir anda gözlerin döviz kurlarına çevrilmesine neden olmuştu. Piyasalar kurlarda yukarı bir hareket beklerken bazı banka hisseleri ise tavan seviyeye yükselmişti.

Söz konusu haberde, bu olayın belirtildiğini söyleyen Ahlatcı, işlemlerin bir yatırımcı tarafından yapıldığını ifade ederek, “Biz bir aracı kurumuz. Söz konusu işlemleri yapan kişi Mehmet Akdere, bizimle birlikte 11 yatırım şirketi ile daha iş yapmaktadır ve bizim özel bir müşterimiz değildir. Yapılan işlemler müşteri hareketidir. Bizim manipülasyon ile işimiz olmaz” ifadelerini kullandı.

Talha Özmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.