Blatter ve Platini’nin yargılaması başladı

İngiliz basınında yer alan haberlere nazaran, Blatter göğüs ağrılarından ötürü rahatsız olduğunu ve davasının açılış gününde mahkemede yaptığı konuşmada tabir veremeyeceğini söyledi. 86 yaşındaki Blatter, Platini’nin sorgulanacağı perşembe günü söz vermeyi talep etti.

Associated Press (AP) haberine nazaran ise Blatter’in “İyi nefes alamıyorum. Şu anda bir sorgulamaya yanıt verebilecek durumda hissetmiyorum. Yarın daha uygun hissedeceğimi umuyorum” diye konuştu.

Platini’nin de mahkemede olduğu ve Blatter’in ardında bir tercümanla oturduğu belirtildi.

5 yıl mahpus cezası alabilirler

İsviçre’nin Bellinzona Federal Ceza Mahkemesinde, 22 Haziran’a kadar gerçekleştirilecek duruşmalara üç yargıçtan oluşan bir heyet bakıyor. Platini ve Blatter, hatalı bulunmaları halinde 5 yıla kadar mahpus cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Blatter’in, FIFA lideri olduğu 2011 yılının şubat ayında, o periyot FIFA asbaşkanlığını da yürüten Platini’ye ödediği 2 milyon İsviçre frangına ait başlatılan soruşturmanın iddianamesi 2021 yılının kasım ayında kabul edilmişti.

86 yaşındaki Blatter’e “dolandırıcılık, berbat idare, FIFA fonlarının zimmete geçirilmesi ve evrakta sahtecilik”, 66 yaşındaki Platini’ye ise “dolandırıcılık, zimmete para geçirme, Blatter’in sav edilen makus idaresine cürüm ortağı olmak ve sahtecilik” suçlamaları yöneltiliyor.

2015 yılında ortaya çıkan ödemenin akabinde FIFA, misyonlarından aldığı iki yöneticiyi de 8 yıl futboldan men cezasına çarptırmıştı. FIFA Tahkim Konseyi, iki ismin cezasını 6 yıla indirmişti. Platini’nin ceza mühleti, Spor Tahkim Mahkemesine (CAS) yaptığı itiraz sonrası 4 yıla düşürülmüştü. FIFA ise kelam konusu 2 milyon İsviçre frangının iadesi için de dava açmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.