Bir ülkede daha ‘maymun çiçeği virüsü’ için karantina kararı

Almanya Sıhhat Bakanı Karl Lauterbach, maymun çiçeği virüsü tespit edilenler ile temaslılara en az 21 günlük karantina uygulanmasını istedi.

Lauterbach, Bremen kentinde Robert Koch Enstitüsü (RKI) Lideri Lothar Wieler ile düzenlediği basın toplantısında, maymun çiçeği virüsü ile ilgili yaşanan durumun bir pandeminin başlangıcı olmadığını belirterek virüsün ve bununla nasıl çaba edileceğinin bilindiğini söyledi.

Bu çeşit hadiselerin geçmişte de ortaya çıktığını, lakin durumun ciddiye alınması gerektiğini kaydeden Lauterbach, temas takibi ve dikkatli olmayla virüsün denetim altına alınabileceğini lisana getirdi.

‘ERKEN MÜDAHALE ÖNEMLİ’

Lauterbach, endeminin erken evrelerinde sert ve erken müdahalenin kıymetli olduğunu, bundan ötürü eyaletlerin uygulaması için RKI ile birlikte tavsiyeler geliştirdiklerini, bu tavsiyelerin en değerli kısmının virüse yakalananların en az 21 gün karantinaya alınması olduğunu belirtti.

Lauterbach, bu virüsün bulaştığı bireyler ve bunlarla temas edenlere de 21 gün karantina uygulanmasını tavsiye ettiklerini tabir etti. Virüsün yayılmasını önlemek için riski kümelerini bilgilendirmek gerektiğini vurgulayan Lauterbach, şu anda risk kümesinin öteki erkeklerle cinsel münasebete giren erkekler olduğunu bildirdi.

‘RİSK KÜMELERİ ORTAYA ÇIKABİLİR’

Lauterbach, gelecekte öteki risk kümelerinin da ortaya çıkabileceğini, bunu engellemek istediklerini anlattı. Dünya Sıhhat Örgütü ve Avrupa’daki başka kurumlarla da bağlantıda olduklarını aktaran Lauterbach, bu virüsü Avrupa’da durdurulabileceklerini kaydetti.

RKI Lideri Wieler de son devirde maymun çiçeği virüsünün birçok ülkede görüldüğünü, 16 ülkede 177 hadisenin ortaya çıktığının bilindiğini söyledi.

Almanya’da birinci hadisenin 22 Mayıs’ta görüldüğünü belirten Wieler, ülkede şimdiye kadar RKI’ye 5 maymun çiçeği virüsü hadisesi bildirildiği bilgisini paylaştı. Wieler, bunların hepsinin erkek olduğunu lakin virüsün herkese bulaşabileceğini söz etti.

Ülkede öbür hadiselerin ortaya çıkmasının beklendiğine işaret eden Wieler, mevcut bilgilere nazaran şu an genel nüfusun sıhhatine yönelik riskin düşük olduğu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.