Başbakan diyet ödüyor: PKK’lı vekilin dayanağıyla seçildi

İsveç’in Dagens Industri gazetesinin siyaset editörü PM Nilsson, Türkiye’nin, ülkesinin NATO üyeliğine karşı çıkmasında haklı olduğunu yazdı.

PM Nilsson

Toplumsal Demokrat Parti’nin, Magdalena Andersson’un Başbakan seçilmesindeki ön şartının bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh ile yaptığı mutabakat olduğuna dikkat çeken Nilsson, “Temel sorun, Türkiye’nin İsveç karşısında haklı münasebetinin bulunması” dedi.

Nilsson yazısında şu satırlara yer verdi:

PKK İLE MUAHEDE YAPTILAR

“Bu muahede tuhaf olduğu kadar da anayasaya muhalif bir mutabakattı. Mutabakat Suriye’de YPG/PKK ile iş birliğini derinleştirmek içindi. Bu muahede, İsveç’in Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak tanımladığı YPG üzerinden, dış siyasetini tek bir milletvekilinin dikte ettiği manasına gelir. Savunulamaz olan bu mutabakat Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin belirttiği üzere Türkiye açısından bir ‘yanlış anlama’ olmadığını açıkça gösteren bir gerçektir.”

Amineh Kakabaveh

Amineh Kakabaveh

TEK OY FARKLA SEÇİLDİ

Magdalena Andersson 29 Kasım 2021’de parlamentoda yapılan oylamada, tek oy farkla Başbakan seçilmişti. İsveç Demokratlar Birliği Partisi başkanı Jimmie Akesson, Toplumsal Demokrat Parti’nin hükümeti kurmak için PKK ile müzakere yürüttüğünü söylemiş, müzakerenin bağımsız milletvekili Kakabaveh aracılığıyla yapıldığına dikkat çekmişti. Akesson, “Sosyal Demokrat Parti’nin hükümeti kurmak için Kakabaveh aracılığıyla terör örgütü PYD ile yakın münasebete gireceğini gördük” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.